Dacia Unirea Braila a castigat amicalul cu Delta Tulcea

Astăzi, de la ora 15.00, pe terenul „Siderurgistul” din Galați, Dacia Unirea Brăila a disputat cel de-al doilea amical din acest an în compania echipei Delta Dorbogea Tulcea, locul 2 în seria a 2-a din Liga a 3-a. Dacia Unirea s-a impus cu scorul de 4-3 (1-3).

Prima mare ocazie de gol a meciului a aparținut brăilenilor, dar mingea șutată de Frunză a lovit bara. Adversarii au avut și ei o bară, apoi au reușit să deschidă scorul. Brăilenii au restabilit egalitatea, cu un gol marcat de Necoară din lovitură liberă, dar până la pauză, pe două greșeli în apărarea brăileană, Delta a mai înscris de două ori și scorul la pauză a fost 1-3 pentru tulceni.

După pauză, rezervele de la Tulcea nu s-au ridicat la nivelul titularilor, în timp ce Alin Pânzaru a folosit la Dacia Unirea două echipe echilibrate. Primul gol din repriza secundă a fost marcat de Marius Dima din penalty, apoi noua achiziție a brăilenilor, Marco Enciu a restabilit egalitatea, iar Marius Dima a marcat golul de 4-3.

”A fost un meci cu puține realizări din partea noastră și cu mari greșeli în apărare, mai ales în prima repriză”, a spus Alin Pânzaru, antrenorul echipei brăilene, care a trimis pe teren următoarele echipe în partida de miercuri:
Prima repriză: Olaru (min. 30 Mitrea) – Niță, Olenic, Ghiocel, Necoară – Roșu, Petean, Pușcașu, Frunză – Muscă, Onofraș. A doua repriză: Mitrea (min. 60 Leu) – Iosofache, Moroianu, Ivan, Stănciulescu – Marian Iordache, Ioan Paul, M. Dima, Gicu Iordache – Enciu, S. Nicoliță.

Următoarea partidă amicală pentru Dacia Unirea Brăila este programată, sâmbătă, de la ora 10.30, tot pe terenul „Siderurgistul” împotriva echipei Sporting Liești.