Sport

Dacia Unirea are nevoie de puncte în deplasarea de la Metaloglobus

Dacia Unirea are nevoie de puncte în deplasarea de la Metaloglobus

Dacia Unirea Brăila va juca astăzi, de la ora 11.00, în deplasare la Metaloglobus București, într-un meci contând pentru etapa a VIII-a din Liga a 2-a. Înaintea acestei etape echipa pregătită de Florentin Petre se află pe penultimul loc în clasament, cu doar trei puncte.

Brăila vine după 7 etape în care nu a cunoscut gustul victoriei, dar în meciurile din deplasare are o singură înfrângere în cele trei meciuri jucate până acum. Ultimul succes pe teren străin pentru Dacia Unirea datează din 26 mai 2018, când au câștigat cu 5-1 în deplasarea de la Arad, o victorie care le-a asigurat rămânerea în Liga a 2-a.

Echipa antrenată de Florentin Petre are însă nevoie de puncte în acest joc, pentru a nu pierde contactul cu  zona locurilor neretrogradabile.

În meciurile din deplasare Dacia Unirea a marcat patru din cele cinci goluri pe care le are în cont după 7 etape și a primit 11.

Metaloglobus București ocupă locul 14 în clasament, cu 7 puncte, iar în meciurile de pe teren propriu au o victorie, un egal și o înfrângere.

Bucureștenii vin cu un moral bun după victoria din etapa precedentă în deplasare la SSC Farul Constanța, în timp ce brăilenii au pierdut pe teren propriu meciul cu Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 0-4.

În campionatul trecut Dacia Unirea Brăila a câștigat ambele meciuri cu Metaloglobus, 2-1 la Brăila și 1-0 la București.

Partida de pe stadionul Metaloglobus va fi arbitrată la centru de Marius Chițu din Târgoviște, ajutat la cele două linii de Damian Antal și George Duță, ambii din Bacău.

În primul meci din etapa a VIII-a Sportul Snagov  a învins cu 2-1 pe UTA și a urcat pe prima poziție în clasament.

Celelalte meciuri din etapa a VIII-a a Ligii a 2-a sunt:

Sâmbătă, 22 septembrie:

CS Baloteşti – ACS Poli Timişoara, ora 11:00

Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara, ora 11:00

Energeticianul – Daco-Getica Bucureşti, ora 11:00

Aerostar Bacău – FC Argeş, ora 11:00

Luceafărul Oradea – Academica Clinceni, ora 12:30

ASU Politehnica Timişoara – CS Mioveni, ora 15:00

Duminică, 23 septembrie:

Chindia Târgovişte – SSC Farul Constanţa, ora 11:00

Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti, ora 18:00

 

Distribuie postarea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •