
Luni după amiază, în Sala Polivalentă ”Danubius” din Brăila, a avut loc reunirea lotului echipei de baschet CS Cuza Sport. La primul antrenament sub comanda antrenorului Mircea Totolici s-au prezentat 15 jucători, printre care și cele trei noutăți pe care echipa brăileană le va avea în noul sezon de Liga 1, un campionat la finalul căruia echipa brăileană își propune calificarea la turneul final de promovare în Liga Națională.
Luni seara, la antrenamentul de început au fost prezenți: Alexandru Stănculea, Răzvan Chiscăneanu, Luca Nuțu, Florin Voiculeț, Claudiu Lungu, Sorin Diaconu, Horia Tăbăcaru, Ciprian Țelinoiu, Asil Yildirir, Andrei Ciubotariu, Craig Wendell Nicholson, Richard McCalop, Edi Trifan, Lucian Șerban Bălan Halici și Ștefan Negoiță. Au lipsit juniorii Dragoș Viuleț, Eduard Urdă și Alexandru Koler, plecați în Serbia, într-un campus de pregătire baschetbalistică, iar Bogdan Golat se va prezenta la antrenamente de săptămâna viitoare. Bogdan Cezar Sandu este și el învoit până la sfârșitul lunii, el fiind angrenat în câteva competiții de baschet 3×3.
Pentru această săptămâna baschetbaliștii brăileni au programate câte două antrenamente pe zi, unul în sală și unul pe stadion, de pregătire fizică.