
Sala Liceului Forestier din Sighetul Marmației a găzduit, în perioada 10-14 mai, meciurile Turneului Final al Campionatului Național de baschet U16 Masculin, unde au participat cele mai valoroase opt echipe din întreaga țară, care și-au disputat tricourile de campion. Printre echipele participante s-a numărat și CS Cuza Sport Brăila.
După mai multe meciuri interesante și unele extrem de echilibrate, echipa CSA Steaua CSM EximBank București a cucerit medaliile de aur, fiind urmată pe podiumul editiei 2016/2017 a CN U16 de baschet Masculin de CSS Târgoviște și de ACS U-BT 1 Cluj-Napoca. Cuza Sport Brăila a terminat pe locul 6, după ce în meciul pentru locurile 5-6 a fost învinsă de CSS 1 Sighetul Marmației, cu scorul de 58-65.
Cuza Sport a început bine meciul și a condus cu 4-0, dar gadele turneului au revenit și au trecut la conducere, 4-6, iar în minutul 5 s-au distanțat la 5 puncte, 11-6. În minutul 8 maramureșenii s-au distanțat prima dată la 7 puncte, scor 20-13. În minutul 9 Bejan a marcat un coș de două puncte și Brăila s-a apropiat la o posesie, scor 20-22, dar la finalul sfertului Sighetul conducea cu 24-20.
În debutul sfertului al doilea gazdele au refăcut diferența de 7 puncte, iar în minutul 13 al meciului s-au desprins la 9 puncte, scor 22-31. Brăilenii au revenit însă și în minutul 19 s-au apropiat la numai două puncte, scor 34-36, însă la pauza mare s-a menținut diferența de 4 puncte de la finalul primului sfert, scor 34-38.
Începutul sfertului 3 a aparținut tot gazdelor, care s-au distanțat iar la 7 puncte. Cuza Sport a redus din nou handicapul la două puncte, scor 39-41, dar nu au reușit să egaleze și la finalul sfertului Sighetul conducea cu 5 puncte, 44-49.
În ultimul sfert baschetbaliștii de la Brăila au egalat la 49 și au sperat într-o revenire care să le aducă un loc 5 la acest turneu final. Chiar au reușit să treacă la conducere, scor 58-55 în minutul 55, însă în ultimele cinci minute ale meciului n-au mai înscris nici un coș și au pierdut cu 58-65.
Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: Bogdan Căpităneanu -28 puncte ( 5 coșuri de 3 puncte), David Bejan -13, Andrei Grozea -5 (1×3), Alexandru Marin -4, Alexandru Mitache -3, Radu Perșoiu -2, Cristi Surdu -2, Mihnea Done -1, Sevim Zamfir -1.
În ultima zi a competiției, CSA Steaua CSM EximBank Bucuresti s-a impus în finală, în fața celor de la CSS Târgoviște, cu scorul de 82-79. În finala mică ACS U-BT 1 Cluj-Napoca a trecut de BC Slam Bucuresti, cu scorul de 60-53.
Totodata, la finalul competitiei au fost oferite si urmatoarele premii speciale in urma votului antrenorilor:
MVP
GAVRILOAIA Aurelian (CSA Steaua CSM EximBank Bucuresti)
“BEST FIVE”
1. LUNGU Tudor (ACS U-BT 1 Cluj-Napoca)
2. ALBU Ciprian (CSS 1 Sighetu Marmatiei)
3. GAVRILOAIA Aurelian (CSA Steaua CSM EximBank Bucuresti)
4. RADULESCU Radu (BC Slam Bucuresti)
5. DUICA Alexandru (CSS Targoviste)
„Cosgeter CN U16”
LUNGU Tudor (ACS U-BT 1 Cluj-Napoca) – 142 puncte
“Cel mai bun aparator”
GKOGKOS Fillipos (BC Slam Bucuresti)
“Cel mai bun pasator”
TODEA Tudor (ACS U-BT 2 Cluj-Napoca)
VALEAN Tudor (ACS U-BT 1 Cluj-Napoca)
“Cel mai de perspectiva jucator”
CARCOANA Mihai (ACS U-BT 2 Cluj-Napoca)