Cuza Sport Brăila a continuat seria succeselor în Grupa 3 din Liga 1 la baschet masculin. Miercuri seara, de la ora 17.30, echipa pregătită de Cătălin Ștefănescu și Mircea Totolici a învins cu 77-53 (18-10, 14-11, 21-18, 24-14) pe Steaua CSM Eximbank 2 București, într-un meci contând pentru etapa a XI-a. Aruncarea de începere a meciului a fost dată de Ștefania Epureanu, un produs al handbalului brăilean, vicecampioană națională cu HC Dunărea Brăila, și medaliată cu bronz la ONSS liceu, cu echipa de handbal fete de la LPS Brăila.

Meciul a fost echilibrat doar în primele 5 minute din sfertul I, când bucureștenii au condus de trei ori, ultima dată la scorul de 7-9. Damian a marcat un coș de 3 puncte și a adus Brăila în avantaj, pe care avea să nu-l mai cedeze până la final. Cu un minut înaintea terminării primului sfert, Cuza Sport a reușit să se distanțeze la 9 puncte, scor 18-9, reușind să nu primească coș timp de 4 minute.

Keyes a marcat primele puncte ale sfertului al doilea, după aproape trei minute de joc, dar oaspeții au replicat printr-un coș de 3 puncte marcat de Gavriloaia. Damian a marcat și el imediat al treilea său coșde la distanță, apoi la jumătatea sfertului al doilea Cuza Sport conducea cu 28-13. Pe finalul sfertului Steaua s-a apropiat la 9 puncte, dar Jackson a stabilit scorul pauzei cu două ”libere” transformate și Brăila conducea la pauza mare cu 32-21.

În al treilea sfert Corneanu a marcat primele puncte și Brăila s-a distanțat la 13 puncte. Spre mijlocul sfertului bucureștenii s-au apropiat la 6 puncte, scor 36-30 și 42-36, dar de la acest scor Cuza Sport a marcat 9 puncte fără să primească vreun coș și în minutul 10 al sfertului 3 aveau un avans de 16 puncte, scor 53-37, dar Blaj a marcat coșul care a stabilit scorul la capătul sfertului.

În primele trei minute din ultimul sfert Cuza Sport Brăila s-a distanțat la 19 puncte, scor 61-42, iar cu 3 minute și jumătate înaintea finalului de meci diferența pe tabela de marcaj s-a mărit la 23 de puncte, scor 69-46. Chiar dacă pe final au jucat cu doi juniori de la U18, Eduard Urdă și Alexandru Koler, diferența nu a scăzut sub 21 de puncte, ba chiar s-a mărit la 24 de puncte, scor 74-51. Sava a închis tabela cu un coș de 3 puncte, cu 6 secunde înaintea finalului, stabilind rezultatul de 77-53.

Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: Andrei Damian – 27 puncte (5 coșuri de 3 puncte), DeAllen Jackson – 19, Alin Andrieș -6 (1×3), Cristian Corneanu -5 (1×3), Șerban Bălan Halici -4, Joshua Keyes -4, Andrei Sava -3 (1×3), Alexandru Koler -3 (1×3), Florin Voiculeț -2, Eduard Urdă -2, Ciprian Țelinoiu -2. Antrenor principal: Cătălin Ștefănescu. Antrenor secund: Andrei Ciubotariu. Preparator fizic: Anamaria Ioniță. Manager: Mircea Totolici.

Pentru Steaua București au marcat: A. Gavriloaia -12 (1×3), D. Ioniță – 10, V. Petrache -10, S. Bagairea 7 (1×3), D. Diculescu -4, M. Bălteanu -4, G. Blaj -4, D. Constantin -2. Antrenor principal: Goran Vrkic. Antrenor secund: Adrian Petreanu.

Cu această victorie Cuza Sport a acumulat 19 puncte, având 9 meciuri câștigate și o înfrângere și este liderul grupei. Ultimele două meciuri din această fază a competiției vor fi în deplasare. Sâmbătă, 16 decembrie, de la ora 14.00, vor juca în Sala Dinamo din Ștefan cel Mare cu Dinamo 2 București, iar marți, 19 decembrie, vor juca cu CS Universitar Ploiești, în ultima etapă din faza grupelor.