CS Faurei s-a distantat la 4 puncte in play-off-ul Ligii a 4-a

La sfârșitul săptămânii trecute s-au jucat meciurile din ultima etapă a turului dinplay-off și play-out în Liga a 5-a. Etaăa a programat și derby-ul dintre Ianca și Făurei disputat pe stadionul Ștefan Vrăbioru din Ianca. CS Făurei a reuşit să câştige cu 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Tudose. Performera etapei trecute, ACS Comunal Cazasu a pierdut în deplasarea de la Șuțești, iar în urma acestor rezultate, echipa lui Bănel Nicoliță are un avans de 4 puncte față de urmăritoarele sale la finalul turului din play-off.

Rezultatele înregistrate în etapa a 5-a a turneului play-off:

Viitorul Ianca – CS Făurei 0-1 (0-1). CS Făurei a avut prima ocazie de gol în minutul 7 prin Moroianu, care a şutat puțin peste transversala porţii apărate de Jalbă. În minutul 26 D. Cazan a centrat la 6 metri în fața porții, dar Marius Barbu nu a ajuns la minge. În minutul 36 Cazan i-a pasat lui Colniceanu, iar acesta a centrat în faţa porţii, dar Barbu a ratat singur cu poarta goală. În minutul 43 Tudose a şutat în dreapta lui Jalbă şi a deschis scorul, 0-1 pentru Făurei, rezultat consemnat și la pauză.

În primul minut al părţii secunde putea fi 2-0, însă Bănel Nicoliţă a lobat mingea peste portarul gazdelor ieşit în înâmpinare, dar şi peste trnsversală. În minutul 88 Stelian Nicoliţă a scăpat spre poarta gazdelor însă Ionuţ Smeu l-a blocat.

Voinţa Şuţeşti – ACS Comunal Cazasu 2-0 (0-0). Golurile au fost marcate de Gabriel Custură în minutul 48 și Dumitru Crangă în minutul 51.

Rezultatele înregistrate în etapa a 5-a a turneului play-out:

Pandurii Tudor Vladimirescu – Viitorul Însurăţei 5-1 (0-1). Oaspeții au deschis scorul în minutul 20 prin Tudorache și au rămas în avantaj până la pauză. În repriza a doua Urmeș a restabilit egalitatea în minutul 49, apoi Bogdan a înscris în minutele 65 și 77. Pe final de meci gazdele și-au mărit avantajul prin golurile marcate de Simion în minutul 87 și Tănase în minutul 88.

Dacia Unirea 2 Brăila – Dunărea Tichileşti 0-3 (0-1): Golurile celor de la Tichilești au fost marcate de R. Tudor (32), D. Datcu (50) și Fl. Sfârtoc (65).