CS Făurei, fără mulți dintre titularii de până acum, învinsă cu 5-1 de Progresul Spartac

După ce în etapa trecută Progresul Spartac a câștigat la Chiscani cu 2-1, în etapa a XI-a din Liga a 3-a a învins și cealaltă echipă brăileană, 5-1 (2-0) cu CS Faurei. Echipa lui Bănel Nicoliță fără mai mulți dintre titularii care au jucat în primele etape, printre care și Stelian Nicoliță, nu a pus prea multe probleme progresiștilor.

Prima repriza a fost echilibrată. CS Făurei a început cu Bănel Nicoliță fundaș central, și a reușit să închidă bine culoarele spre poarta apărată de Tudor. Asta numai până în minutul 27, când după o lovitura libera executată de Stanciu, oaspeții au respins în față iar Dițu, pe fază, a reluat în plasă, 1-0.

A urmat o altă lovitură liberă executată excelent de Stanciu, dar mingea a lovit încheietura barelor. În minutul 38 Ciprian Stanciu a obținut un penalty, pe care tot el l-a executat și a marcat pentru 2-0.

În repriza a doua Progresul a continuat jocul de pase prelungite și în minutul 57 Boiangiu a înscris cu un șut plasat pe jos, la colt, pentru 3-0. Bănel Nicoliță, trecut atacant, a creat mereu pericol la poarta gazdelor, dar Săndulescu a avut două intervenții excelente. Bănel a trecut ușor de Vlad și Leahu, iar ultimul l-a faultat în careu. Bănel Nicoliță a executat penalty-ul și a redus din handicap, 3-1 în minutul 76.

În minutul 77 Militaru a obținut un penalty și Ciprian Stanciu a marcat pentru 4-1. În minutul 88 Donca l-a lansat pe Militaru pentru golul de 5-1, care a fost și rezultatul final.

CS Făurei a rămas cu 8 puncte după 11 etape, cu 10 meciuri jucate, și a coborât pe locul 13 în clasamentul seriei a II-a din Liga a 3-a. În etapa următoare CS Făurei va juca pe teren propriu cu CS Popești -Leordeni, echipă care în această etapă a pierdut cu 3-4 pe teren propriu în fața celor de la Sportul Chiscani.