
Vineri 28 martie, de la ora 15.00, vor avea loc primele trei meciuri din etapa cu numărul 20 din seria a II-a a campionatului Ligii a 3-a la fotbal, celelalte trei partide urmând să se dispute sâmbătă, tot de la ora 15.00. Conpet Cireșu va juca vineri pe stadionul Municipal din Brăila cu CS Ștefănești, un meci care contează doar la palmares pentru ambele echipe, pentru că echipa din Ilfov se află în lupta pentru locul 1 în serie, iar Conpetul se luptă pentru menținerea în Liga a 3-a.
Partida va fi arbitrată de Mădălin Penciu din Giurgiu la centru, ajutat de arbitrii asistenți Adrian Niță din Ploiești și Paula Roxana Bănășeanu din Câmpina. Pentru echipa din Brăila cele trei puncte sunt importante pentru a termina campionatul regulat pe un loc mai sus în clasament, dar aceste puncte nu vor conta în clasamentul din play-out. Echipa antrenată de Vasile Darie a facut însă jocuri bune cu echipele din fruntea clasamentului, chiar dacă au pierdut meciurile și sperăm ca și de data aceasta Nicoliță și colegii săi să de-a o replică bună celor de la Ștefănești.
În tur, CS Ștefănești s-a impus cu scorul de 5-1 (1-1), dar brăilenii au evoluat aproape o repriză cu un jucător mai puțin după eliminarea portarului Tudor în minutul 50. În acel meci cei care au deschis scorul au fost cei de la Conpet, prin Andrei Crăciun în minutul 21.
După această etapă, în Liga a 3-a mai sunt doar două etape din sezonul regulat, după care va începe play-offul și play –outul competiției. În seria în care evoluează Conpetul deja se cunosc echipele care vor juca în play –out și play –off, indiferent de rezultatele din aceste ultime trei etape. Așadar, echipele cu care echipa pregătită de Vasile Darie se va lupta pentru menținerea în Liga a 3-a sunt: Oțelul II Galați, Progresul Cernica, Callatis Mangalia, Sporting Liești și Rapid Fetești.