CF Braila – FC Tiraspol 0-3 (0-1)

CF Braila – FC Tiraspol 0-3 (0-1)CF Braila a incheiat stagiul de pregatire din Moldova cu un amical cu echipa de pe locul 3 in Divizia Nationala, FC Tiraspol. Dupa ce in primele trei partide au incheiat doua la egalitate si au obtinut o victorie, fara sa primeasca gol, de data aceasta au cedat cu 0-3 (0-1) in fata celor de la Tiraspol. Golurile gazdelor au fost marcate de Sergiy Shapoval in minutul 2 al carui sut a ajuns sub transversala portii brailene, nigerianul Charles Newuche in minutul 47 si Alexandru Popovici in minutul 90, care a transformat o lovitura de la 11 m obtinuta de Igor Dima. Totusi brailenii au inregistrat o posesie buna a mingii, dar nu au reusit sa creeze probleme la poarta lui Georgi Gherghiev, gazdele fiind cele care si-au creat mai multe ocazii de gol prin Popovici de doua ori si Bulat.

In repriza secunda brailenii au primit la fel de rapid un gol, pe un atac rapid pe traseul Josan – Popovici – Newuche, iar ultimul a trimis mingea in poarta. Popovici, cel care a ratat mai multe ocazii pe parcursul meciului, si-a trecut numele pe lista marcatorilor in ultimul minut de joc, transformand lovitura de la 11 m obtinuta de Dima. In echipa moldoveana a debutat fundasul central roman, Bogdan Vasile Hausi, care a mai jucat la Rapid Ghidighici, Zimbru Chisinau si FC Baia Mare.

Alin Panzaru a utilizat toti jucatorii avuti la dispozitie, mai putin pe Constantin Cosmin Necoara, care inca nu a primit acceptul medicilor sa loveasca mingea cu capul. Sambata seara echipa a ajuns la Braila si pana marti dimineata au pauza, iar sambata 2 martie vor disputa ultimul amical al din aceasta iarna, in compania celor de la Dunarea Galati.