Dacia Unirea Brăila castiga in fata Bacaului si urca pe locul 4

IMG_9971Sâmbătă după amiază, de la ora 14.00, în prezența a circa 600 de spectatori, stadionul Municipal din Brăila a găzduit ultimul meci din etapa a XV-a seria I, în care Dacia Unirea Brăila a întâlnit pe SC Bacău. Echipa antrenată de Alin Pânzaru a dorit să-și consolideze poziția din clasament și să își apropie participarea în play-off, iar băcăuanii au încercat să oprească seria de trei înfrângeri consecutive. Dacia Unirea și-a atins obiectivul și a câștigat cu 1-0, printr-un gol marcat în minutul 82 de Stelică Nicoliță, golurile în ultimele 10 minute fiind o specialitate a brăilenilor, care au marcat 8 goluri pe finaluri de meci în acest sezon competițional. Cele două echipe au intrat pe teren și au salutat publicul afișând un banner pe care scria ”Respect Reșița”, iar înaintea fluierului de start s-a ținut un moment de reculegere în memoria celor 59 de morți de la Clubul Colectiv. IMG_0018

Prima ocazie de gol a aparținut echipei lui Cristi Popovici în minutul 2, când la un corner de pe partea dreaptă de Neagu, Vraciu a reluat din 6 metri, Lozneanu a încercat să devieze, dar Mitrea a reținut din piciorul fundașului de la Bacău. În minutul 3 Muscă a combinat pe partea dreaptă cu Frunză, căpitanul brăilenilor a centrat la 6 metri, iar Iosofache a reluat din cădere și portarul Miron a respins cu piciorul. Brăilenii au recuperat după o degajare la întâmplare a lui Vraciu și faza s-a terminat cu un șut de la 25 de metri a lui Pușcașu, mult peste poartă.

În minutul 9 Burcă pierde o minge în fața lui Dima, care a trimis o pasă în adâncime, Onofraş a lasat mingea pentru Puşcaşu, care a pătruns pe dreapta în careu şi a tras la colţul scurt, de unde Miron a reținut în doi timpi. În minutul 14 oaspeții au avut o lovitură liberă indirectă de la 25 de metri, Pavel i-a așezat mingea lui Mihălăchioae, care a șutat pe jos, pe lângă poarta lui Mitrea. În minutul 20 Muscă întoarce în careu pentru Onofraş, care trage din 14 metri lateral stânga peste poarta lui Miron. IMG_0023

În minutul 24 Pușcașu preia o minge cu capul la 30 de metri, și-o așează cu piciorul și șutează puternic, dar mingea se duce în plasa laterală a porții lui Miron. Muscă a șutat de la marginea careului peste poartă în minutul 26, iar un minut mai târziu Niță trece de Vraciu și a fost faultat la 25 de metri lateral dreapta de Drugă. Lovitura liberă a fost executată de Frunză, pe colțul scurt, dar Miron a fost pe fază și a reținut.

În minutul 34 Pușcașu a fost faultat de Adăscăliței în partea stângă. Frunză executat lovitura liberă, Muscă s-a trezit cu mingea în şase metri, dar Drugă îi intră în faţă şi Miron reţine. Brăilenii cer penalty pentru un henţ al lui Drugă. IMG_0039

În minutul 42 cornerul oaspeților este respins de Pușcașu, iar un minut mai târziu, Dima, găsit cu o pasă de Frunză, pătrunde spre poartă și centrază în mijlocul careului, dar Miron a reținut. În minutul 45+1 Onofraș a combinat pe stânga cu Iosofache, dar centrarea acestuia a fost reținută de Miron din fața lui Frunză și la pauză s-a intrat la scorul de 0-0.

În minutul 49 Onofraș a prelungit pentru Muscă, dar acesta s-a complicat la 22 de metri de poarta lui Miron și a reluat slab și Miron a reținut. Un minut mai târziu, la cornerul executat de Frunză, Pușcașu a reluat de la 14 metri într-un fundaș al oaspeților. IMG_0073

În minutul 60, după un atac prelungit al celor de la Brăila, Pușcașu i-a pasat lui Frunză, acesta a trimis în centru la Onofraş, la 30 de metri, care a șutat cu dreptul direct spre poartă, la prima bară, iar Miron a respins din plonjon în corner, cu prețul unei accidentări. Cornerul executat de Iosofache a fost însă respins de Lozeanu. În minutul 62 Stănciulescu i-a trimis o minge în careu lui Frunză, însă șutul acestuia din 15 metri lateral stânga a trecut pe lângă poartă. Peste un minut Iosofache a trimis un șut centrare la marginea careului de 6 metri dar Miron a reținut din fața lui Muscă. IMG_0102

În minutul 69 Dima ridică o minge peste apărarea oaspeților, Puscaşu scapă singur cu portarul, încearcă un lob peste el, însă Miron deviază mingea, iar Onofraş, la 5 metri în dreapta, reia în plasa laterală. Brăilenii cer penalty la intervenţia lui Miron asupra lui Puşcaşu. În minutul 72 Muscă nu ajunge să reia centrarea lui Frunză, iar la faza următoare șutul lui Vraciu din interiorul careului este respins de Mitrea în corner. În minutul 77 Sahru a centrat în careu, dar Sascău a reluat pe lângă poartă. gol-nicolita

În minutul 82 Ghiocel a trimis o pasă lungă din propria jumătate de teren până la marginea careului advers, Drugă a vrut să trimită cu pieptul către propriul portar, dar Stelică Nicoliţă a fost pe fază, a interceptat şi l-a lobat pe Miron, deschizând scorul, 1-0 pentru Dacia Unirea Brăila.

Oaspeții au ieșit la atac, în speranța că vor reuși să obțină măcar un punct și după ce au pus mingea la centru terenului, Sascău i-a pasat scurt lui Hurdubei, care a șutat din prima către poartă, iar Mitrea respinge de sub transversală în corner. Până la final brăilenii s-au apărat bine și nu le-au lăsat oaspeților posibilitatea să se apropie periculos de poarta adversă și meciul s-a terminat cu victoria brăilenilor cu 1-0.

Dacia Unirea: Mitrea – Niţă, L. Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – Iosofache (Min 71 S. Nicoliţă) – M. Dima (Min. 75 Necoară), Puşcaşu, Frunză (min. 85 Olenic) – Muscă, Onofraş. Antrenor: Alin Pânzaru

SC Bacău: Bg. Miron – Mihălăchioae A. Burcă, Lozneanu (min 67 Sascău), Drugă (min. 85 G. Pungă) – Sahru, R. Adăscăliţei, C. Neagu, Corban, Vraciu – V. Pavel (Min. 71 Hurdubei).
Antrenor: Cristian Popovici