Azi-noapte, 20 octombrie a.c., ora 00:20, polițiști din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Brăila au oprit în trafic un bărbat, în vârstă de 43 de ani, din comuna Movila-Miresii, în timp ce conducea un autoturism, pe raza localității Scorțaru-Vechi.
Întrucât emana halenă alcoolică, acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând faptul că avea în aerul expirat o îmbibație alcoolică de 1,24 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital pentru recoltarea de mostre biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
Ieri, 19 octombrie a.c., la ora 15:05, polițiști din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic un bărbat, în vârstă de 41 de ani, din Brăila, în timp ce conducea un autoturism, pe raza localității Cazasu, fiind înregistrat de aparatul radar cu viteza de 97 km/h.
Întrucât emana halenă alcoolică, acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând faptul că avea în aerul expirat o îmbibație alcoolică de 0,46 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital pentru recoltarea de mostre biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
În ambele cauze a fost întocmit dosar penal și sunt continuate cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice.