Brăileanul Mădălin Gavrilă trei medalii la ”Cupa Contracronometru” de la Brașov

În perioada 18-20 septembrie, în Bazinul Olimpic de la Brașov, s-a desfășurat ediția a III-a a Cupei Contratimp la înot, la care Brăila a fost reprezentată de sportivul Mădălin Gavrilă, de la CSM Brăila, selecționat și la cantonamentul de pregătire al micilor ȋnotători ȋn cadrul competiției „Camelia Potec – ȋn căutarea viitorilor campioni”. Înotătorul brăilean, pregătit la club de Cătălin Nistor, a obținut două medalii de argint și una de bronz, într-o competiție la care au participat cei mai buni înotători din România.madalin gavrila locul 3

Mădălin Gavrilă a reușit trei clasări pe podium la grupa copiilor născuți în anul 2003, îmbunătățindu-și totodată și cele mai bune rezultate personale în două probe.

La 50 m fluture, Mădălin s-a clasat pe locul 13, cu timpul de 39.68 secunde, unul mai slab decât cel cu care a fost acreditat. În a doua probă în care a înotat în cadrul primei reuniuni a competiției, desfășurată vineri dimineață, sportivul brăilean s-a clasat pe locul 3 în proba de 100 m bras, cu timpul de 1:29.56, un timp mai bun decât cel cu care a fost acreditat înaintea competiției, acumulând astfel 278 puncte FINA.

În reuniunea de vineri după amiază, Mădălin Gavrilă s-a clasat pe locul 5 în proba de 100 m spate, cu timpul de 1:18.71 și 287 de puncte.

Gavrila locul 2 la 50 m liber

A doua medalie câștigată de sportivul brăilean în prima zi de concurs a fost argintul în proba de 100 m liber, cu timpul de 1:06.63 și 349 puncte. Rezultatul obținut în această probă este și un nou record personal.

Sâmbătă dimineață, la 200 m bras a înotat în 3.11.12 și s-a clasat pe locul 4. În aceeași reuniune, Mădălin Gavrilă a terminat pe locul 2 în proba de 50 m liber cu timpul de 29.84 secunde, un nou record personal și al treilea loc pe podium la ediția a III-a a Cupei Contratimp.

La 200 m mixt, sâmbătă seara, sportivul brăilean s-a clasat pe locul 7 cu 2:51.84, iar duminică dimineață, s-a clasat tot pe locul 7 în proba de 50 m spate, cu timpul de 37.96. Ultima probă în care a înotat a fost cea de 400 m liber, în care s-a clasat pe locul 4 cu timpul de 5:13.34.