
Sâmbătă după amiază, pe stadionul Voința din Sibiu, s-a desfășurat etapa a V-a a Campionatului Național de Dirt-track la seniori și etapa a IV-a la juniori. Etapa a fost programată inițial de la ora 10.30 juniorii și de la 11.30 seniorii, dar din cauza timpului nefavorabil juniorii au început să alerge de la ora 13.00, iar seniorii de la ora 14.00.
Competiția juniorilor a fost câștigată așa cum era de așteptat de brăileanul Gabriel Comănescu, sportivul de la CSM Brăila fiind urmat de sibianul Dragoș Mosz, locul 3 revenindu-i lui Hristo Hristov, care a abandonat în finală din cauza unor probleme la motor. După această etapă Gabriel Comănescu se menține lider în clasamentul juniorilor.
La seniori, au fost înscriși 16 sportivi și două rezerve și s-a alergat în 20 de manșe, fiecare sportiv participând la câte 5 manșe. De la CSM Brăila au participat la etapa de seniori cinci sportivi, dar după ce multiplul campion național Alexandru Toma a abandonat în prima manșă, iar în celelalte nu a mai participat, niciunul dintre colegii săi nu au avut forța să se lupte cu sportivii din Ungaria care au concurat pentru echipa din Sibiu sau cu cei din Bulgaria.
Cel mai bine clasat sportiv brăilean a fost Fănel Popa, care a totalizat 11 puncte, terminând practic pe locul 4 după cele 20 de manșe. În semifinală, atât el cât și Gheorghe Stănel, celălalt sportiv brăilean calificat în semifinală, au fost depășiți de Adrian Gheorghe de la CSTA București, care s-a calificat în finală cu 8 puncte, alături de sportivii din Ungaria, Patrick Nagy și Robert Nagy, ambii de la Voința Sibiu și bulgarul Milen Manev, toți cu câte 14 puncte după 20 de manșe. În finală, pe primul loc s-a clasat Patrick Nagy, care a totalizat 17 puncte în această etapă, urmat de Robert Nagy, cu 16 puncte pe etapă și bulgarul Milen Manev cu 15 puncte în etapa a V-a.
Ceilalți sportivi brăileni au avut următoarele puncte realizate: Stănel Gheorghe -8 puncte, Ștefan Popa – 5 puncte, Gabriel Comănescu – 1 punct, Alexandru Toma -0 puncte. În urma acestei etape, pe primul loc în clasamentul general a trecut Gheorghe Adrian de la CSTA București cu 58 de puncte, Alexandru Toma coborând pe locul 2 cu 56 de puncte.