Banaga argint la tineret, Ionita bronz la senioare, la nationalele indoor

Sâmbătă și duminică, s-a desfășurat etapa finală a Campionatelor Naţionale de atletism indoor, care s-au desfășurat în Sala din cadrul Complexului bucureştean „Lia Manoliu”. Două atlete brăilene s-au clasat clasat pe podium în proba de 60 metri garduri.

La sfârșitul săptămânii trecute, Anamaria Ioniță și Iulia Banaga au urcat pe podium la Campionatele Naţionale de atletism indoor, ambele în proba de 60 metri garduri. Anamaria Ioniță, legitimată de CSM Brăila/CSU Pitești, a câștigat medalia de bronz la senioare, cu timpul de 8.55 secunde, la doar o sutime de secundă de medalia de argint, câștigată de Diana Ioana Volf, care a devenit campioană națională de tineret U23. În seriile preliminare Anamaria a avut al doilea timp, cu 8.61 secunde.

Iulia Banaga, legitimată la LPS Brăila/CSM Onești, s-a clasat pe locul 4 la senioare și a câștigat medalia de argint la tineret, cu timpul de 8.57 secunde, egalându-și recordul personal pe distanța de 60 metri garduri. În serii, Iulia Nicoleta Banaga a realizat al patrulea timp, cu 8.76 secunde.

La aceste campionate Iulia Banaga a mai alergat în proba de 400 metri, unde s-a clasat pe locul 9 la senioare și pe locul 6 la tineret U23, cu timpul de 58.55 secunde.

Anamaria Ioniță, care a concurat accidentată, a alergat și în proba de 4×400 metri cu ștafeta celor de la CSU Pitești, dar cu care s-a clasat pe locul 5, brăileanca alergând în ultimul schimb.