ProBr

AJF Braila a stabilit programul Ligii a 4-a și din faza I a Cupei Romaniei

AJF Braila a stabilit programul Ligii a 4-a și din faza I a Cupei Romaniei

 

AJF Braila a stabilit programul Ligii a 4-a și din faza I a Cupei Romaniei
AJF Braila a stabilit programul Ligii a 4-a și din faza I a Cupei Romaniei

Sâmbătă dimineață, de la ora 11.00, la sediul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Brăila (AJF) de la Sala Polivalentă, a avut loc Adunarea Generală cu membrii afiliaţi, acţiune la care au participat delegaţii echipelor din Liga a 4-a şi a 5-a. Cu acest prilej s-a stabilit atât sistemul de desfăşurare al Ligii a 4-a cât şi programul primei etape din faza județeană a Cupei României.
La Liga a 4-a s-au înscris 13 echipe și va disputa prima etapă sâmbătă 23 august. În primele 4 etape meciurile echipelor de juniori vor începe de la ora 10.00, iar cele de seniori de la ora 12.00. Perioada de transferuri la Liga a 4-a se va încheia cu 48 de ore înaintea primei etape, iar ca o noutate față de sezonul trecut nu va mai fi obligatorie prezența jucătorilor sub 21 de ani în echipă.

Programul primei etape este următorul:

Victoria Cazasu – Voința Vișani

Victoria Old-Boys Însurăței – Pandurii Tudor Vladimirescu

CS Făurei – Sportul Chiscani

Academia Stars Brăila – Viitorul Ianca

Victoria Traian – Avântul Mircea Vodă

Voința Găiseanca – Viitorul Însurăței

Gloria Movila Miresii va sta în prima etapă.

Deși a terminat pe primul loc în seria a II-a din Liga a 5-a, FC Urleasca a nu s-a înscris în Liga a 4-a, locul lor fiind luat de cei de la Movila Miresii, care au terminat pe locul 2.

Programul primei faze din Cupa Romaniei
Programul primei faze din Cupa Romaniei

Tot în cadrul Adunării Generale a AJF Brăila, a fost stabilit și programul primei etape a Cupei României la fotbal – faza județeană, la care participă echipele de Liga a 5-a.

În această fază, programată duminică 24 august pe terenurile primelor echipe, se vor întâlni:

  • Dacia Bertești – Stanriz Stăncuța
  • Tricolorul Lanurile – AS Bordei Verde
  • Spicul Râmnicelu – Siretul Vădeni
  • Romgal Romanu – Înfrățirea Gemenele
  • Spicul Zăvoaia – Comagrim Dudești
  • FC Tufești – Dunărea Gropeni
  • Voința Bărăganul – Tractorul Viziru
  • AS Jirlău – Victoria Dedulești
  • Viitorul Galbenu – Voința Surdila Greci
  • Voința Șuțești – Unirea Gradiștea
  • Dunărea Tichilești – Șoimii Unirea
  • Viitorul Ianca II – Voința Plopu
  • Vulturul Horia – Voința Făurei Sat

Liga a 5-a va debuta duminică 31 august, iar perioada transferurilor se va încheia pe 29 august. Stabilirea celor două serii din Liga a 5-a se va face săptămâna viitoare.

Distribuie postarea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •