Conducerea clubului Dacia Unirea Brăila a anunțat astăzi că a mai realizat un transfer. Managerul sportiv al clubului a negociat venirea la echipa brăileană a fundașului Victor Manu.
Născut pe 16 februarie 1997, Victor Manu a fost legitimat ultima dată la U Cluj. El poate juca atât fundaș lateral stânga, cât și fundaș dreapta. Are un singur meci în Liga a 2-a, în etapa a II-a din acest sezon, când a jucat titular în meciul clujenilor cu Chindia Târgoviște.
A debutat în echipa de seniori a lui „U” Cluj pe 12 octombrie 2016, în etapa a 8-a din Liga a 4-a clujeană, într-un duel cu Viitorul Mihai Georgescu, pe care „alb-negrii” l-au câștigat cu 8-0. Are 1,80 m înălțime și e student în anul III la Facultatea de Educație Fizică și Sport din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj Napoca.
Victor Manu este un mare fan al Barcelonei, dar și al fundașului Dani Alves.