Victorie importanta pentru CS Făurei, în deplasarea de la Înainte Modelu

După ce etapa trecută a pierdut în ultimele 10 minute meciul de pe teren propriu cu lliederul seriei a II-a din Liga a 3-a, CS Făurei a reușit să revină după ce a fost condusă la Modelu cu 1-0. Echipa fraților Nicoliță a întors rezultatul și a obținut a doua victorie din acest campionat, după ce victoria din meciul cu CSO Bragadiru i-a fost anulată.

Meciul de la Modelu a început sub semnul echilibrului. În minutul 26 gazdele au reușit să deschidă scorul după o acţiune pe stânga a lui Daniel Gheorghe, care a marcat cu un şut la colţul scurt.

Bănel Nicoliţă și-a împins echipa în ofensivă și prin două contraatacuri, Stelian Nicoliţă şi Andrei Puşcaşu au irosit situații bune de a egala. În minutul 35, tot pe contraatac, Stelian Nicoliţă i-a pasat lui Andrei Puşcaşu. Acesta a şutat la colţul scurt, portarul gazdelor a respins în faţă şi tot Puşcaşu a reuşit să înscrie şi să restabilescă egalitatea. După numai patru minute, CS Făurei a obţinut o lovitură de la colțul terenului. Bănel Nicoliţă a executat și a centrat în careu, de unde Drezaliu a trimis mingea în plasă și a adus echipa din Făurei în avantaj din minutul 39. Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic important.

În repriza a doua, CS Făurei s-a apărat foarte exact, dar putea și să se desprindă la două goluri, dacă Puşcaşu marca dintr-o situație bună. Până pe final meciul a fost echilibrat, fără mari ocazii la cele două porți. În minutul 90+1 Înainte Modelu a avut şansa de a egala. Flisc a şutat la poartă, portarul Tudor a degajat greşit mingea, dar Bănel Nicoliţă a scos-o de pe linia porţii şi CS Făurei s-a impus cu 2-1.

CS Făurei: G. Tudor – Mocanu, Drezaliu, B. Nicoliţă, A. Huţu – Băicoianu, Percă, A. Puşcaşu – Roată, Samar (min. 70 Ndigwe), S. Nicoliţă.

După 9 etape, CS Făurei ocupă locul 11 în clasament, cu 7 puncte din 8 meciuri jucate. În etapa a X-a din seria a II-a a Ligii a 3-a, CS Făurei va întâlni pe teren propriu pe Axiopolis Cernavodă.