Victorie frumoasa in primul meci acasa din faza semifinala

IMG_4489
IMG_4502
Florin Voiculet

Sâmbătă la prânz, în sala de sport a Colegiului Național Nicolae Bălcescu din Brăila, CS Cuza Sport Brăila s-a impus după un meci echilibrat, în care ambele echipe au fost la conducere, cu 90-83 în fața celor de la ACS Athletic Constanța. Elevii lui Mircea Totolici au reușit să obțină prima victorie în grupa I din faza semifinală și sunt în cărți pentru o calificare la turneul final.

Principalul artizan al acestei victorii a fost Florin Voiculeț, de departe cel mai bun jucător de pe teren, cu 40 de puncte marcate și foarte multe recuperări de sub propriul panou. Primul sfert a fost câștigat de constănțeni cu 22-21, iar în sfertul al doilea baschetbaliștii de la Cuza Sport au revenit pe tabelă și au reușit să intre la pauza mare cu un avantaj de un punct, 42-41. IMG_4482

După pauză, CS Cuza Sport Brăila a reușit să se desprindă la un moment dat la 7 puncte, 52-45, dar pe fondul unor greșeli ale brăilenilor Constanța a revenit și chiar a reușit să preia conducerea pe tabela de scor. Pe finalul sfertului baschetbaliștii brăileni au trecut din nou la conducere și au câștigat și sfertul al treilea cu 26-25.

În sfertul al patrulea echipa brăileană a reușit să se desprindă și cu un minut și jumătate înaintea finalului aveau 11 puncte avans, scor 87-76. Din nou erorile în atac și mingii pierdute prea ușor au dat posibilitatea constănțenilor să se apropie la 4 puncte cu 19 secunde înaintea finalului de meci. Voiculeț a adus liniștea în tabăra brăileană cu un coș de două puncte, iar apoi Denis Radu a obținut două aruncări libere din care a transformat una și a stabilit rezultatul final al meciului, CS Cuza Sport Brăila – ACS Athletic Constanța 90-83 (21-22, 21-19, 26-25, 22-19).

Pentru Cuza Sport Brăila au punctat: Florin Voiculeț -40 puncte, Răzvan Chiscăneanu -10 (1 coș de 3 puncte), Alexandru Stănculea -13 (1x3puncte), Alexandru Koler -9, Denis Radu – 8 (1×3 puncte), Edy Trifan -8 (1×3 puncte), Luca Nuțu -2. Au mai jucat: Bogdan Stoica, Dragoș Alexandru și Eduard Urdă.

De la Athletic Constanța cele mai multe puncte le-au marcat: Andrei Oprean -20 (2×3 puncte) și Mario Takacs-Sixt-18 (4x3puncte).

În etapa următoare echipa de U18 de la CS Cuza Sport va juca vineri seara în deplasare la Phoenix-LPS Galați.

Duminică, 24 ianuarie, de la ora 12.30, echipa de baschet juniori U16 de la CS Cuza Sport Va întâlni pe teren propriu pe CSA Steaua CSM Eximbank București. Meciul se va disputa tot în sala de sport a Colegiului Nicolae Bălcescu.

IMG_4442 IMG_4451 IMG_4460 IMG_4472 IMG_4497 IMG_4507 IMG_4509 IMG_4518 IMG_4530 IMG_4540