La sfârșitul săptămânii trecute a avut loc Finala Campionatului Național de atletism rezervată copiilor 1 și 2.Această competiție a încheiat sezonul competițional de sală. Sportivii brăileni au câștigat medalii de aur în finalele de băieți la 60 m garduri, dar și o medalie de argint la 60 m plat la copii 1.

La copii 1, Mario Grozea, de la CSM Brăila, pregătit de antrenoarea Anamaria Necoară, a câștigat medalia de aur în proba de 60 m garduri și medalia de argint la 60 m plat.

Marcel Colța s-a clasat pe locul al 5-lea la triatlon, Rebeca Băjănică a ocupat poziția a 7-a la 60 m plat, iar la 200 m plat s-a clasat a 8-a. În concursul copiilor 2, Bianca Ichim s-a calificat în finala probei de 60 m garduri. Ceilalți sportivi de la CSM Braila sunt pregatiti de profesoarele Irina Roată și Anamaria Codreanu.

La 60 m garduri, copii 2, medalia de aur a fost câștigată de Pavel Bunea, sportiv legitimat la LPS Brăila și pregătit de profesorul Nicolae Iorga.

Tot de la LPS Brăila, Cătălina Bunea, de la grupa profesoarei Sica Lazăr, s-a clasat pe locul al 4-lea la 60 m garduri, copii 1, același rezultat fiind realizat de Rareș Simion de la grupa profesoarei Anilena Anton, la 60 m garduri, copii 2, precum și de ștafeta 4×200 m, copii 2, formată din Rareș Simion, Răzvan Voncilă, Lucian Mihailov, Pavel Bunea.

Ștafeta 4×200 m fete, copii 2, formată din Anamaria Iancu, Teodora Țarălungă, Elena Amărăzeanu, Anamaria Crețu, s-a clasat pe locul al 5-lea iar Anamaria Iancu a ocupat poziția a 6-a, la 60 m garduri, copii 2.