Tinerele jucătoare de la HC Dunărea II au fost învinse de AHCM Slobozia

Astăzi la prânz, echipa de Divizia A a HC Dunărea Brăila a întâlnit pe teren propriu pe AHCM Slobozia, într-un meci contând pentru etapa a X-a din Divizia A, seria A. Echipa din Slobozia, lidera clasamentului și una dintre cele echipele cu pretenții la promovare, s-a impus la Brăila cu 32-25 (15-11).

Fetele pregătite de Cristi Preda și Eugen Jelesneac a condus în debutul meciului cu 3-2 și apoi cu 6-4, dar după ce Diana Gașpar a marcat pentru 7-6 în minutul 15 echipa pregătită de Gheorghe Covaciu a marcat de trei ori consecutiv și a preluat conducerea pe tabela de marcaj.  În minutul 27 oaspetele au avut prima dată patru goluri avans, iar în minutul 30 diferența s-a mărit la cinci goluri, scor 10-15. Pe final Alina Vătu a marcat de la 7 metri și a stabilit scorul primei reprize.

După pauză primele două goluri au fost marcate de Toma și Vârtic, apoi brăilencele au marcat trei goluri la rând și au redus handicapul la trei goluri. De la 15-18 în minutul 40 Slobozia a avut o perioadă foarte bună în care nu a primit gol și a marcat de cinci ori în șapte minute și diferența s-a mărit la 8 goluri. Până pe final HC Dunărea II a mai redus din handicap până la cinci goluri, scor 19-24 în minutul 51, dar rezultatul la sfârșitul meciului a fost 25-32.

Pentru HC Dunărea II Brăila au marcat: Mirabela Coteț -2, Alexandra Oprea -2, Alina Vătu – 6 (toate de la 7 metri), Alexandra Vrabie -2, Iasmina Ichim -5, Diana Gașpar -6 și Ștefania Epureanu -2.

Pentru AHCM Slobozia au marcat: Mădălina Toma -10, Mouna Jlezi -1, Ioana Georgescu -3, Andreea Ivan -6, Mihaela Obedeanu -3, Loredana Vârtic -7, Cătălina Sava -2.

HC Dunărea II Brăila a încheiat primele două tururi ale campionatului pe locul 5, cu 7 puncte și golaveraj 252-284. Următorul meci pentru fetele pregătite de Cristi Preda și Eugen Jelesneac va avea loc pe 13 ianuarie, tot pe teren propriu, cu CSU Neptun Constanța.