Studentii “liceeni” au avut ieri curs de fotbal la Braila

Studentii “liceeni” au avut azi curs de fotbal la Braila

CF Braila – Sportul Studentesc Bucuresti 7-0 (5-0)

Partida de la Braila a inceput ieri, de la ora 13.00 pe o vreme ideala pentru fotbal, iar in tribune au fost putin peste 1000 de spectatori veniti sa vada echipa care in ultima luna a invins Steaua pe teren propriu si a castigat la Navodari.

Desi au fost lipsiti de aportul lui Andrei Puscasu, cel care a marcat ultimele doua goluri ale Brailei, echipa lui Panzaru a inceput meciul in forta si au deschis scorul inca din minutul 3, desi capitanul Bosoi se temea inaintea meciului ca va fi greu pana sa deschida scorul.

Astfel, in minutul 3, la o actiune pe partea dreapta, centrarea lui Bosoi a ajuns la 6 m de unde Bogdan Rusu a reluat cu capul insa mingea a lovit bara transversala si Dobrin a incercat sa degajeze. Mingea l-a lovit in picior pe Bogdan Stefanescu si s-a indreptat spre poarta, efortul portarului Ispas fiind inutil, iar scorul era 1-0 pentru CF Braila, prin autogolul juniorului Stefanescu. N-au trecut nici 3 minute si Frunza a avut o incursiune pe partea stanga, a centrat la linia de 6 m, de unde Alex Baltoi a reluat cu capul in plasa portii lui Ispas, 2-0 pentru CF Braila si echipa lui Panzaru trecuse deja la golaveraj pozitiv.  In minutul 18, Ochia a executat o lovitura libera de la 25 m, a pasat in lateral la Neagoe, iar centrarea acestuia a fost reluata putin pe langa poarta de Bogdan Rusu. In minutul 30 a venit si golul de 3-0. Frunza a patruns in careu, din centru spre partea stanga, a centrat la coltul lung, de unde Bogdan Rusu, venit din spate, a trimis cu capul in poarta juniorului Ispas. Trei minute a rezistat Sportul la scorul de 3-0, pentru ca in minutul 33, Voicu sa inscrie si el cu un sut superb de la 25 de m, la vinclu. Scorul primei reprize a fost stabilit insa in minutul 45 de Alex Baltoi, care a reluat de la 11 m centrarea lui Neagoe, in plasa portii “studentilor”, cu riscul unei accidentari.

In repriza a doua CF Braila a jucat relaxat

CF Braila - Sportul Studentesc 7-0
Actiune Ciocalteu

In repriza a doua brailenii au mai oprit motoarele, nedorind sa riste alte accidentari, fiind mai mult cu gandul la urmatoarele meciuri. In minutul 51, la o centrare a bucurestenilor de pe dreapta, Bosoi nu s-a sincronizat cu Bunduc si a degajat in corner, fiind practic prima actiune periculoasa la poarta brailenilor. In minutul 54 Voicu a ratat sansa de a face “dubla” si de a mari avantajul pe tabela de marcaj, dar scapat singur cu portarul Sportului a lobat peste acesta, dar si peste poarta, de la 16 m. Trei minute mai tarziu, Bogdan Rusu, care a implinit pe 9 aprilie, 23 de ani, a avut o incursiune pe partea dreapta, dar sutul sau din coltul careului de 16 m a fost deviat in corner de fundasii bucuresteni. in minutul 59, nou intratul Ciocalteu a centrat in forta in fata portii, dar fundasul Milea a respins din 6 m. In minutul 60 insa, CF Braila avea sa inscrie si golul sase. Acelasi Ciocalteu a patruns pe partea dreapta, a centrat paralel cu poarta, iar Adrian Campeanu a reluat din 3 m in poarta.  Minutul 67 avea sa aduca si golul sapte, Bogdan Rusu reluand si el din 3 m o centrare de pe stanga a lui Ciocalteu. Pana la finalul meciului am mai consemnat doua ocazii de gol ale brailenilor. Prima in minutul 76, cand Rusu a reluat pe spate din 5 m, dar portarul Ispas a retinut, iar a doua in minutul 79, cand Robert Neagoe a incercat sa-si treaca si el numele pe lista marcatorilor, dar sutul sau de la 28 m a trecut pe langa poarta. Ultima actiune a apartinut jucatorilor de la Sportul. Andrei Stanici a sutat de la 20 m, insa mingea nu a nimerit cadrul portii lui Bunduc. Arbitrul Bogdan Anghelinei nu a prelungit decat cu 5 secunde repriza a doua si a fluerat finalul meciului, care a adus echipei de la Braila o victorie zdrobitoare in fata echipei care a dominat turul campionatului seriei Est din Liga a 2-a. CF Braila a reusit astfel sa realizeze scorul acestei editii de campionat, dupa ce precedentul record a avut-o protagonista tot pe echipa lui Panzaru, dar in sens invers, in tur, cand au pierdut la Tulcea cu 6-0. In partida cu Sportul, Alin Panzaru a trimis pe teren urmatoarea formula de echipa: G. Bunduc – G.Bosoi, D. Ignat, L. Ivan, G. Colilie – M. Voicu, D. Ochia (min. 70 E. Ndigwe), R. Neagoe, S. Frunza – B. Rusu (min. 58 Al. Ciocalteu), Al. Baltoi (min. 46 Ad. Campeanu). De partea cealalta, fostul antrenor al CF Braila din sezonul 2010-2011, Daniel Timofte, aflat acum la “carma” Sportului Studentesc, a folosit urmatorii jucatori: Ispas – Dobrin, Milea 8min. 72 Pandelescu), Vlad, Dinu (min. 46 Bicosu), I. Radu, Leafu, Nicolici, Alexandrescu (min. 67 Smerea), Stanici, Stefanescu. Pe banca Sportului, rezerva de portar a fost Catalin Multescu, antrenorul secund al echipei, care la cei 37 de ani ai sai le putea fi tata tuturor celorlalti jucatori ai oaspetilor.
In aceasta partida, in care s-a jucat totusi fara multe faulturi, Colilie si Ignat au primit cate un cartonas galben, ambii fiind insa la primul avertisment in aceasta editie de campionat si vor juca in etapa viitoare, cand va intra si Andrei Puscasu.

CF Braila imparte locul 2 cu CS Otopeni si Delta Tulcea

In celelalte meciuri disputate in seria Est s-au inregistrat rezultatele: Farul Constanta – Rapid CFR Suceava 1-2 (1-2), Unirea Slobozia – CS Otopeni 0-1 (0-1), Chindia Targoviste – Delta Tulcea 1-1 (1-1). Meciul CS Buftea – FC Botosani se va juca duminica, de la ora 11.00, la Clinceni, in direct pe Dolce Sport. In urma rezultatelor inregistrate in etapa a XXI-a, lider se mentine FC Botosani, cu 34 de puncte, urmata de Delta Tulcea, CF Braila si CS Otopeni, toate cu cate 32 de puncte, dar despartite de golaveraj. In urma victoriei cu 7-0, CF Braila are acum al doilea atac din serie, cu 31 de goluri, la egalitate cu FC Botosani, in timp ce Sageata Navodari are 32 de goluri marcate. Etapa viitoare, a XXII-a, programeaza, sambata 20 aprilie, urmatoarele partide: Rapid CFR Suceava – Dinamo II Bucuresti, FC Botosani – Chindia Targoviste, Delta Tulcea – Unirea Slobozia, Dunarea Galati – Farul Constanta si CS Otopeni – CF Braila.