Sportul Chiscani si Victoria Traian isi disputa finala Cupei Romaniei faza judeteana

Sâmbătă dimineață, de la ora 11.00, s-au jucat meciurile retur ale semifinalelor Cupei României la fotbal, etapa județeană Brăila. După ce în manșa tur niciuna dintre cele 4 echipe nu a luat o opțiune clară pentru calificare, meciurile de sâmbătă au fost decisive. Campioanele județene din ultimii doi ani, Sportul Chișcani și Victoria Traian își vor disputa trofeul, după ce au trecut în semifinale de Dacia Unirea 2 Brăila, respectiv Pandurii Tudor Vladimirescu. Finala se va juca miercuri, 15 iunie, de la ora 17.00, pe stadionul ”Ștefan Vrăboru din Ianca.

După ce în meciul tur de pe stadionul Municipal, Dacia Unirea 2 Brăila și Sportul Chișcani au terminat la egalitate, scor 0-0, în meciul retur, echipa antrenată de Vasile Darie a fost cea care a marcat primul gol, în minutul 36, prin Marius Dima și au intrat în avantaj la pauză. În minutul 47 Andrei Crăciun a restabilit egalitatea, iar Gigel Costache a reușit golul victoriei și al calificării în minutul 70.

În cealaltă semifinală, Victoria Traian a câștigat în deplasarea de la Tudor Vladimirescu cu 4-2, după ce a fost condusă cu 2-0, iar la pauză scorul a fost 2-1 pentru gazde. Pentru Pandurii Tudor Vladimirescu au marcat Andrieş şi Şerbănescu, iar pentru Victoria Traian au înscris Marius Barbu, Postolea din penalty, Ciocan şi Zaharia. În tur, Victoria Traian câștigase cu 2-1.