
Gheorghe Bunea Stancu, preşedintele Partidului Social Democrat Brăila, a declarat vineri că trebuie să se înceapă cât mai repede lucrările la Palatul Administrativ. Potrivit acestuia, în urma reabilitării se vor economisi mulţi bani pentru plata încălzirii clădirii, factura fiind micşorata de 4-5 ori. Vechiul proiect realizat de Prefectura Brăila atingea suma de 100 miliarde lei vechi.
Cu toate că au existat unele divergenţe pe baza numirii noului prefect, Gheorghe Bunea Stancu, preşedintele social-democraţilor, a precizat că între cele 3 instituţii – Primărie, Prefectură şi Consiliul Judeţean – trebuie să existe o colaborare permanentă. Acesta a readus în discuţie reabilitarea Palatului Administrativ, spunând că s-au purtat discuţii săptămâna trecută şi s-a ajuns la concluzia că trebuie făcut un nou proiect, fiindcă cel vechi, realizat de Prefectura Brăila, are costuri mult prea mari.
Gheorghe Bunea Stancu a precizat că, în loc să se plătească 100 miliarde de lei vechi, cât costă vechiul proiect, ar trebui făcute câteva economii. Asta pentru că în unele părţi ale Palatului Administrativ nu este nevoie urgentă de o intervenţie cât mai rapidă.
Gheorghe Bunea Stancu, în cadrul unei conferinţe de presă:
Deja începem lucrările de reabilitare a Palatului Administrativ. În urma acestor intervenţii de reparaţii se vor economisi mulţi bani pentru plata încălzirii clădirii, factura fiind micşorată cu de 4-5 ori, pentru că se va reface instalaţia de încălzire. Vor fi schimbate şi elementele de tâmplărie, adică ferestre, uşi. Vechiul proiect realizat de Prefectura Brăila atingea suma de 100 miliarde lei vechi, însă vom realiza altul, pentru că sunt anumite părţi din clădire care nu necesită lucrări de reparaţii.
Gheorghe Bunea Stancu a spus că sunt fonduri pentru reabilitare, însă Consiliul Judeţean trebuie să ceară acordul şi primăriei, şi prefecturii pentru aceste lucrări.
