Sâmbătă, la Brăila, are loc ultima etapă din acest an a Cupei MACEC la dirt-track

Sâmbătă, după-amiază, de la ora 15.00, pe pista stadionului Municipal din Brăila se va desfășura ultima etapă a Cupei MACEC – ediția 2018. La etapa de la Brăila participă 16 sportivi care au participat în acest an la Cupa MACEC, iar printre aceștia se regăsesc și brăilenii Gabriel Comănescu, Andrei Popa şi Alexandru Toma.

Sâmbătă dimineaţă, de la ora 8.30, are loc antrenamentul oficial, la ora 11.00 se va desfăşura partida de fotbal dintre Dacia Unirea şi Aerostar Bacău, iar de la ora 15.00 va începe competiţia de dirt track. Mai întâi va avea loc festivitatea de deschidere apoi se va da startul concursului internaţional.

La start se vor alinia 16 sportivi, numerele lor de pe echipament fiind următoarele: 1 Gabriel Comănescu (România), 2 Andrei Popa (România) , 3 Michal Danko (Slovacia), 4 Patryk Vojdylo (Polonia), 5 Michal Skurla (Cehia), 6 Przemyslaw Liszka (Polonia), 7 Patrik Mikel (Cehia), 8 Marco Levyshyn (Ucraina), 9 Vitali Lysak (Ucraina), 10 Mateusz Tudziel (Polonia), 11 Milen Manev (Bulgaria), Andryi Rozaliuk (Ucraina), 13 Jan Mihalik (Slovacia), 14 Vitaliy Koval (Ucraina), 15 Alexandru Toma (România), 16 Jaroslav Petrak (Cehia).

Programul celor 20 de manșe ale etapei de la Brăila este următorul:

Anul trecut, la Brăila, la finalul celor 20 de manşe, doi alergători au acumulat câte 14 puncte, ucrainianul Marko Levishyn şi bulgarul Milen Manev. Câştigător a fost desemnat Marko Levishyn, pentru că s-a impus în manşa directă, iar Manev s-a clasat pe poziţia a doua. Locul al treilea i-a revenit lui Patrik Buri din Slovacia.

Săptămâna trecută, la Pardubice, în Cehia, a avut loc etapa a III-a a Cupei MACEC. România a fost reprezentată de brăilenii Andrei Popa, care a acumulat 3 puncte, și de Gabriel Comănescu, fără nici un punct.