Salbă de medalii obținute de înotătorii de la CSM Brăila la „Cupa Contratimp Chindia”

Ediția cu numărul 3 a concursului de înot „Cupa Contratimp Chindia” s-a desfășurat la Târgoviște, în perioada 22-24 februarie. Competiția a reunit 307 sportivi de la 19 cluburi, printre care și CSM Brăila.

Competiția de înot este destinată sportivilor de performanță, copii 10-11 ani, cadeți, juniori, tineret și seniori. Au fost acordate cupe, medalii, diplome, vouchere, dar și 15 trofee „Anca Pătrășcoiu” (prima medaliată a natației românești, Los Angeles 1984), celor mai tehnici sportivi în proba de 100 m spate.

Întinsă pe trei zile, întrecerea este una complexă, cu probe de 50 m liber, spate, fluture, bras, 100 m liber, spate, fluture, bras, 200 m liber, spate, fluture, bras și mixt, 400 m liber și mixt, 800 m liber, 1.500 m liber, plus ștafetele 4×50 m liber și 4×100 m liber.

Cei mai tehnici sportivi în proba de 100 m spate au fost premiați cu Trofeul „Anca Pătrășcoiu”. Printre sportivii premiați au fost și doi înotători de la CSM Brăila, Alexandru Ariton la cadeți 14 ani și Ionuț Gavrilă la juniori.

Sportivii de la CSM Brăila, pregătiți de antrenorii Cătălin Nistor și Diana Mocanu Adetu, au obținut medalii la „Cupa Contratimp Chindia”.

La cadeți fete de 13 ani, Daria Bulancea s-a clasat pe primul loc la 200 metri mixt, cu timpul de 2:46:10. Daria Bulancea a obținut medalii de argint în probele de 50 metri spate, 50 metri fluture și 100 metri fluture.

La cadeți 14 ani, Alexandru Ariton s-a clasat pe locul 2 în probele de 50, 100 și 200 metri spate. În probele de 50 și 100 metri liber Ariton s-a clasat pe locul 3.

La juniori 14-15 ani, Ionuț Gavrilă a obținut medalia de aur la 200 metri spate și medalia de argint a 50 metri spate. În proba de 100 metri spate s-a clasat pe locul 1, cu timpul de 1:03:14. La 50 metri fluture și 50 metri liber, Gavrilă s-a clasat pe locul 2, iar la 100 metri liber s-a clasat pe locul 3.

Tot la juniori 14-15 ani, Denis Ghionu s-a clasat pe locul 2 la 100 metri fluture și pe locul 3 la 50 și 100 metri spate. La aceiași categorie de vârstă Cristian Ganea s-a clasat pe locul 2 la probele de 50 și 100 metri bras și în cea de 200 metri mixt. Cristian Ganea s-a clasat pe primul loc la 200 metri bras cu timpul de 2:33:22. Sebastian Lungu a câștigat medalia de aur în proba de 100 metri fluture și medalia de argint la 200 metri fluture. La 50 metri liber Marian Popoacă s-a clasat pe locul 3. Ștafeta CSM Brăila a terminat pe locul 3 în proba de 4×100 metri liber.

La junioare 14-15 ani, Ioana Harabagiu s-a clasat pe locul 2 la 200 metri mixt și locul 3 la 100 metri fluture.

La categoria juniori +tineret băieți 15-19 ani Ionuț Gavrilă s-a clasat pe locul 3 la 50 metri spate și pe locul 2 la 200 și 100 metri spate. Cristian Ganea s-a clasat pe locul 3 în probele de 50 și 100 metri bras și a câștigat proba de 200 metri bras. David Papuc s-a clasat pe locul 3 în proba de 200 metri liber. Sebastian Lungu s-a clasat pe locul 3 la 200 metri fluture.

La juniori și tineret 15- 19 +, Ionuț Gavrilă s-a clasat pe locul 2 în probele de 100 și  200 metri spate. La aceeași categorie de vârstă Cristian Ganea a obținut medalia de argint în proba de 200 metri bras.

La categoria junioare 14-17 ani, Ioana Harabagiu s-a clasat pe locul 2 în proba de 200 metri mixt.