Sport

S-a stabilit tintarul Ligii Nationale de Baschet Masculin

S-a stabilit tintarul Ligii Nationale de Baschet Masculin

Astazi, la sediul Federatiei Romane de Baschet, a avut loc tragerea la sorti a locurilor din Tabela Berger pentru stabilirea jocurilor din prima faza a Ligii Nationale de Baschet Masculin. CS Cuza Sport Braila va incepe campionatul pe 6 octombrie, in deplasare la CSM Medias. Primul meci pe teren propriu va fi pe 13 octombrie, cu CSO Voluntari.  

Tinand cont de dosarele de inscriere in LNBM si Cupa Romaniei, dar si de indeplinirea criteriilor de eligibilitate, in deschiderea sedintei s-a anuntat ca, in sezonul 2018-2019, vor fi prezente 22 de echipe masculine, impartite astfel:

GRUPA A: CSM CSU Oradea, CSM Steaua Bucuresti, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, BC CSU Sibiu, BCMU FC Arges Pitesti, BC SCM Timisoara, SCMU Craiova, Dinamo Stiinta Bucuresti

GRUPA B: Cuza Sport Braila, ABC Athletic Constanta, CSO Voluntari, CSM Medias

GRUPA C: Rapid Bucuresti, ACS Targu Jiu, CN Aurel Vlaicu Bucuresti, CSM VSK Csikszereda Miercurea Ciuc, Phoenix Galati, Universitatea Cluj-Napoca, Agronomia Bucuresti, CSM Sighetu Marmatiei, CSM Focsani, CSM Targu Mures.

Meciurile din prima faza a LNBM, sezonul 2018-2019, se desfasoara dupa urmatorul PROGRAM (click AICI).

Programul Grupei B:

TUR

Etapa 1 – 06 octombrie 2018

CSM Medias – CS Cuza Sport Braila

CSO Voluntari – ABC Athletic Constanta

Etapa 2 – 13 octombrie 2018

ABC Athletic Constanta – CSM Medias

CS Cuza Sport Braila – CSO Voluntari

Etapa 3 – 27 octombrie 2018

CSM Medias – CSO Voluntari

ABC Athletic Constanta – CS Cuza Sport Braila

RETUR

Etapa 4 – 03 noiembrie 2018

CS Cuza Sport Braila – CSM Medias

ABC Athletic Constanta – CSO Voluntari

Etapa 5 – 10 noiembrie 2018

CSM Medias – ABC Athletic Constanta

CSO Voluntari – CS Cuza Sport Braila

Etapa 6 – 17 noiembrie 2018

CSO Voluntari – CSM Medias

CS Cuza Sport Braila – ABC Athletic Constanta

TUR

Etapa 7 – 08 decembrie 2018

CSM Medias – CS Cuza Sport Braila

CSO Voluntari – ABC Athletic Constanta

Etapa 8 – 15 decembrie 2018

ABC Athletic Constanta – CSM Medias

CS Cuza Sport Braila – CSO Voluntari

Etapa 9 – 22 decembrie 2018

CSM Medias – CSO Voluntari

ABC Athletic Constanta – CS Cuza Sport Braila

RETUR

Etapa 10 – 29 decembrie 2018

CS Cuza Sport Braila – CSM Medias

ABC Athletic Constanta – CSO Voluntari

Etapa 11 – 05 ianuarie 2019

CSM Medias – ABC Athletic Constanta

CSO Voluntari – CS Cuza Sport Braila

Etapa 12 – 12 ianuarie 2019

CSO Voluntari – CSM Medias

CS Cuza Sport Braila – ABC Athletic Constanta

Dupa disputarea primei faze (fiecare cu fiecare, tur-retur), participantele din LNBM vor continua sa joace astfel:
Grupa ROSIE – locurile 1-6 din Grupa A
Grupa GALBENA – locurile 7-8 din Grupa A + locurile 1-3 din Grupa B + locul 1 din Grupa C
Grupa ALBASTRA – locul 4 din Grupa B + locurile 2-6 din Grupa C
Grupa VERDE – locurile 7-10 din Grupa C

In aceasta faza se joaca dupa sistemul fiecare cu fiecare, tur-retur, si se face clasamentul. Conform sistemului prezentat, echipele din Grupa Rosie si primele 2 echipe din Grupa Galbena vor forma o noua grupa de 8 echipe, care va juca in sistem play-off; celelalte echipe vor juca in alte grupe meciuri pentru stabilirea clasamentului final.

In cadrul play-off LNBM, sezonul 2018-2019, se vor juca 3 tururi (sistem 3/5; etapa dubla cu o zi pauza); locurile 5-8 vor juca tururi de 2/3 jocuri.

Distribuie postarea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •