Robert Jitaru, din nou campion european la U22

Robert Jitaru și-a apărat titlul european la seniori U 22, câștigând medalia de aur la a doua ediție a Campionatului european de box pentru pugiliști sub 22 de ani, desfășurat săptămâna trecută la Tg. Jiu.

La ediția din acest an a Campionatului European de box pentru seniori U 22 masculin, România a obținut două medalii, una de aur la categoria 56 kg, câștigată de sportivul brăilean, Robert Eusebiu Jitaru, legitimat acum la CSA Steaua București, și una de bronz, câștigată la categoria 81 kg de Alberto Cristian Biro, de la SCM Bacău.

La feminin, delegația României a obținut două medalii de argint prin Alina Gabriela Ene de la CSM Slatina, la categoria +81 kg și Cristina Cozma de la CSA Steaua București, la categoria 57 kg.

În primul tur preliminar Robert Jitaru a stat, iar în al doilea tur preliminar la categoria 56 kg l-a învins la puncte, decizie 5-0, pe irlandezul Jordan Moore. În sferturile de finală Robert Jitaru a câștigat la puncte, decizie 3-2, meciul cu rusul Ruslan Belousov. În semifinale sportivul născut la Făurei l-a învins la puncte, decizie 4-1, pe bulgarul Boyan Panev Asenov. În finala categoriei 56 kg brăileanul l-a învins pe Tayfur Aliev din Azerbaijan, decizie 5-0 și a câștigat pentru a doua oară consecutiv medalia de aur la europenele U22.

Cele mai multe medalii la băieți au fost câștigate de delegația din Rusia, cu 6 medalii, dintre care 3 de aur, una de argint și două de bronz. Ucraina a plecat de la Tg. Jiu cu 5 medalii, dintre care două de aur, una de argint și două de bronz, iar delegația Germaniei a obținut patru medalii, toate de bronz. Câte un titlul european la băieți au mai obținut: Italia, Bulgaria, Georgia și Belarus.