Robert Jitaru, câștigător al Centurii de Aur

Sâmbătă după amiază s-a încheiat ediția 2018 a Turneului internațional de box Centurii de Aur – Nicolae Linca. România a avut în finale patru pugiliști, printre ei aflându-se și brăileanul Robert Jitaru. Pugilistul brăilean, dublu campion european de tineret U22, a câștigat Centura de Aur la categoria 60 kg.

Robert Jitaru, legitimat la CSA Steaua București a boxat în finala pentru Centura de Aur a categoriei 60 kg cu Vasile Suciu. Sportivul originar din Făurei, care și-a început ascensiunea sportivă la CSM Brăila sub îndrumarea antrenorilor George Perțea și Gigi Moise, a fost net superior adversarului său, pe care-l învinsese de fiecare dată când s-au întâlnit. Decizia la puncte i-a revenit lui Jitaru, toți cei cinci arbitrii judecători văzându-l pe pugilistul brăilean învingător în toate cele trei reprize.

În finala categoriei 81 kg, Andrei Paul Arădoaie a pierdut la puncte în fața irlandezului Joe Ward, decizie 5-0. Doar doi dintre arbitrii judecători l-au văzut pe Arădoaie câștigând o repriză.

Mihai Nistor a reușit să câștige cea de-a doua Centură de Aur pentru România la această ediție. În limitele categoriei +91 kg, Mihai Nistor l-a învins la puncte pe englezul Frazer Clarke, decizie 4-1.