Rezultatele primei reuniuni a nationalelor de inot de la Braila

Joi dimineață, de la ora 10.00, în bazinul descoperit de dimensiuni olimpice de la LPS Brăila a avut loc prima reuniune a campionatelor naționale de înot pentru copiii 11-13 ani. În prima reuniune au fost programate șase probe: 50 m fluture – fete de 12 ani, 100 m spate băieţi 11 ani, 100 m bras fete 11 ani, 400 m liber băieţi 12 ani, 100 m bras fete 12 ani și 800 m liber băieţi 13 ani.

În primele probe ale zilei, la 50 m future fete născute în anul 2002, s-a impus principala favorită, Ana Iulia Dascăl de la Clubul Sportiv “SWIM TO PERFECTION” – Cluj Napoca, care a înotat o lungime de bazin în 30:00 secunde. Pe locurile 2 și 3 s-au clasat două sportive de la Aqua Team București, Ioana Gâdea și Andreea Ramona Drăgoi. Sportivele de la LPS Brăila, Andreea Coadă și Ana Maria Corbu s-au clasat pe locurile 45, respectiv 51 din 55 de sportive care s-au aliniat la start.IMG_1938

În proba de 100 m spate băieți de 11 ani cel mai rapid a fost Mihai Gergely de la Aqua 01 Cluj Napoca, care a înotat în seria a 4-a, realizând un timp de 1:14:22 minute. Pe locul al doilea s-a clasat Laurențiu Dragotă de la Aqua Team București, unul dintre favoriți, iar pe locul 3 s-a situat tot un out-sider, rareș Munteanu de la ACS Free Style București. Paul Bălan s-a clasat pe locul 38, Denis Leopa pe locul 53, iar Sami Ata Cakir pe locul 68, toți de la LPS Brăila. La această probă au participat 90 de sportivi, dar 3 au fost descalificați. Cel mai bine clasat brăilean la această probă a fost Cristian Ganea de la CSM Brăila, clasat pe locul 16, cu un timp de 1:22:57, iar colegul său, Robert Ciutacu s-a clasat pe locul 51.

La 100 m bras fete de 11 ani, cea mai rapidă a fost Maria Burlacu de la LPS Emil Racoviță București, care a înotat în 1:27:59, ea fiind urmată la doar cinci sutimi de secundă de Ingrid Huszar de la Crișul Oradea, iar pe locul 3 s-a clasat Anna Maria Nahed de la Aqua Team București. Elena Roșu, de la LPS Brăila, s-a clasat pe locul 13 cu un timp de 1:34:78, iar Maria Tuleș s-a clasat pe locul 20 din 73 de sportive clasificate.IMG_1936

A treia probă din prima reuniune a fost cea de 400 m liber băieți de 12 ani, la care primele trei locuri au fost ocupate de sportivi de la Aqua Team București, dar principalul favorit, Stan Leon s-a clasat pe locul 3, fiind devansat ca timp de colegii săi Andrei Bălăceanu și Andrei Popa, care au înotat într-o serie mai slabă, primul dintre ei având un timp de 4:44:08, cu 4 secunde și jumătate mai rapid decât Leon Stan. Andrei Dragu s-a clasat pe locul 19, iar David Papuc pe locul 29, ambii de la LPS Brăila, din 59 de sportivi care au terminat proba.

La 100 m bras fete de 12 ani, pe primul loc s-a clasat Rhona Ujvary de la Aqua 01 Cluj Napoca, cu timpul de 1:20:86, urmată de o altă clujeancă, dar de la SWIM TO PERFECTION, Ana Iulia Dascăl. Pe locul 3 s-a clasat Nikolett Szabo de la CSS Tg. Mureș. Andreea Coadă s-a clasat pe locul 21, iar Maria Turenschi pe locul 39 din 45 de sportive care s-au aliniat la start.IMG_1956

Utima probă a dimineții de joi a fost cea de 800 m liber băieți de 13 ani, probă la care au participat 31 de sportivi, Andrei Țandără de la CSM Brăila neprezentându-se la start. Primii trei clasați au fost singurii cu timpi sub 10 minute, iar cel mai rapid a fost Mihnea Ionescu de la Aqua Team București, urmat de Laurențiu Haiducu și Marius Radu, ambii de la CSM Pitești.

După amiază, de la ora 17.00, sunt programate serii la alte 8 probe, dintre care două vor fi de ștafetă băieți, dar în niciuna dintre aceste ștafete nu vor fi sportivi brăileni, în schimb la celelalte probe vom avea sportivi de la Brăila care merită să fie încurajați pentru un rezultat cât mai bun.