Rezultatele echipelor de handbal junioare din Brăila, în etapa a II-a

La acest sfârșit de săptămână echipele de junioare din Brăila au avut meciurile din etapa a II-a a campionatelor naționale de handbal. Dacă la junioare 1 și junioare 2 echipele de la LPS Brăila au bifat încă o victorie, echipele de junioare 3 au pierdut pe linie meciurile jucate în deplasare.

Sâmbătă, în Sala LPS Brăila, echipa de junioare 1 antrenată de Cristi Preda a obținut a doua victorie în seria B a campionatului rezervat acestei categorii de vârstă. LPS Brăila a câștigat cu 30-18 (14-6) în fața celor de la CSM Galați și și-a consolidat poziția de lider în clasamentul grupei. Gălățencele au condus doar de două ori în debutul meciului, 0-1 și 2-3, după care LPS Brăila s-a distanțat treptat și au ajuns la 9-3 în minutul 23. În finalul primei reprize au început să se înscrie mai multe goluri și la pauză scorul a fost 14-6.

În repriza a doua Brăila s-a distanțat la 11 goluri, scor 19-8 și la 14 goluri la jumătatea reprizei, scor 24-10. Cu 10 minute înaintea finalului diferența a fost de 15 goluri, 27-12, apoi 29-14, iar la final LPS Brăila a învins cu 30-18.

Pentru LPS Brăila au marcat: Iasmina Ichim -7 goluri, Alexandra Vrabie -5, Iulia Sava -4, Diana Gașpar -4, Nicoleta Popa -4, Alexandra Oprea -3, Anna Stan -2, Ana Cazan -1. Au mai jucat: Ana Maria Micu, Alexandra Perianu – portari, Mirabela Coteț și Roxana Popa.

Duminică la prânz, echipa de junioare 2 a LPS Brăila, pregătită de profesorul Viorel Alexandru, a obținut un nou suces categoric, câștigând cu 45-16 (22-5) meciul din deplasare cu CSS 1 Constanța. Brăilencele s-au instalat pe primul loc în seria B, având cel mai bun atac, cu 78 de goluri marcate și cea mai bună apărare, cu doar 31 de goluri primite după două etape. Brăila a condus tot meciul la Constanța, după ce Iordache a a marcat două goluri în chiar primul minut al meciului. La jumătatea primei reprize LPS Brăila conducea cu 8-2, apoi a fost 15-3 în minutul 21 și 22-4 în minutul 29.

După pauză primele trei goluri au fost marcate tot de echipa din Brăila. În minutul 40 Cristina Surdu a marcat pentru 31-8, iar în minutul 60, sora ei geamănă, Laura Surdu a dus echipa brăileană prima dată la un avans de 29 de goluri, scor 44-15. Gazdele au marcat rapid, însă tot Laura Surdu a stabilit scorul final, 45-16 pentru LPS Brăila.

Golurile fetelor pregătite de Viorel Alexandru au fost marcate de: Cristina Surdu -16 goluri, Adelina Iordache -13, Laura Surdu -6, Ana Maria Cazan -4, Roxana Popa -3, Sara Hodiș -2, Denisa Ion -1. Au mai jucat: Daria Ene, Alexandra Perianu, Melania Marin, Ana Popescu, Cristiana Neagu și Marina Șișu.

În etapa a II-a din seria B a campionatului de junioare 3, toate echipele din Brăila au jucat în deplasare. LPS Brăila a pierdut cu 28-35 (13-23) meciul de la CS Ovidiu. AHC Olimpia Brăila a fost învinsă de CSS Slobozia cu 15-31 (4-12), iar HC Dunărea Brăila a pierdut la ACS SC Piticu Fetești cu 11-41 (5-22).