Rezulatatele inregistrate in etapa a 13-a din Liga a 5-a

Liga a 5-a de fotbal brăileană a programat la sfârșitul săptămânii trecute meciurile din cadrul etapei a XIII-a. În seria I aceasta a fost ultima etapă a turului de campionat și ultima care s-a jucat în acest an, iar în seria a II-a mai sunt de jucat încă două etape din turul campionatului.

În această etapă două meciuri s-au decis la masa verde, Speranța Măxineni și FC Urleasca neprezentându-se la meciurile programate în această etapă. A fost o etapă mai săracă în goluri decât celelalte, dar totuși au fost cinci jucători care au reușit să înscrie câte trei goluri, toți de la echipe din seria a II-a.

Rezultatele înregistrate în seria I:

Șoimii Unirea – Dunărea Tichilești 1-2 (1-0). Șoimii au deschis scorul prin Iorga în minutul 30, apoi Novac a marcat golurile liderului în minutele 70 și 90+5.

Înfrățirea Gemenele – Tricolorul Lanurile 2-2 (1-2). Pentru gazde au marcat Silviu Bratu (30) și Remeuz (61), iar pentru oaspeți a marcat Văsii în minutele 2 și 12.

Romgal Romanu – Spicul Râmnicelu 1-1 (0-0). Chihaia a deschis scorul în minutul 49, iar Toboșaru a adus un punct pentru oaspeți prin golul marcat în minutul 89.

Siretul Vădeni – Dunărea Gropeni 2-1 (1-1). Pentru gazde au marcat Crăciun (25) și Radu (73), respectiv Gheorghe (28).

Olimpia Cazasu – Speranța măxineni 3-0 (neprezentare)

Dacia Bertești – FC Tufești 1-1 (1-0). Au marcat Gurgu (24), respectiv Daniel Cazan (78).

Tractorul Viziru – Stanriz Stăncuța 1-3 (0-0). Pentru oaspeți au marcat Moisescu (50, 62), Nistor (56), iar golul de onoare al gazdelor a fost înscris de Gheorghe în minutul 86.

Dunărea Tichilești a încheiat turul campionatului pe primul loc, fără înfrângere după 13 etape, acumulând 35 de puncte. Pe locul 2 se află Siretul Vădeni cu 34 de puncte, iar pe locul 3 se află Tricolorul Lanurile cu 30 de puncte.

Rezultate înregistrate în seria a II-a:

Voința Găiseanca – Vulturul Horia 2-1 (1-1). Au marcat: Văsii (13), Ed. Vlăducă (62), respectiv Tudor (34).

Avântul Mircea Vodă – Dinamo Salcia Tudor 3-0 (1-0). Au marcat: Val. Vizireanu (42, 90) și M. Vizireanu (49).

AS Jirlău – Viitorul Galbenu 8-4 (7-2). Au marcat: D. Bulancea (3, 30, 35), Voicilă (7, 44, 50), M. Bulancea (22, 27), respectiv Marian Feraru (15, 61, 75) și Zainea (40).

Comagrim Dudești – Unirea Gradiștea 3-1 (3-0). Au înscris: Crivăț (2, 8), Ștefănescu (42), respectiv Cristea (76).

AS Bordei Verde – Viitorul 2 Ianca 0-2 (0-0). Ambele goluri au fost marcate de Toni, în minutele 49 și 73.

Voința Bărăganu – FC Urleasca 3-0 (neprezentare).

Spicul Zăvoaia – Victoria Dedulești 4-3 (2-0). Au marcat: Turcu (15, 60, 65) și Neacșu (20), respectiv Bertea (80, 85, 89).

Viitorul Cireșu – Voința Făurei Sat 2-0 (1-0). Ambele goluri au fost marcate de Mihai Popa.

Pe primul loc în seria a II-a se menține Viitorul 2 Ianca cu 34 de puncte, urmată de Viitorul Cireșu cu 32 de puncte, Voința Găiseanca cu 27 de puncte, AS Jirlău și Vulturul Horia cu câte 26 de puncte.