Actualitate

Programul manifestarilor dedicate Zilelor Brailei

Programul manifestarilor dedicate Zilelor Brailei
Programul manifestarilor dedicate Zilelor Brailei
Programul manifestarilor dedicate Zilelor Brailei

Ca în fiecare an, la mijlocul lunii august Brăila îmbracă haine de sărbătoare și cu ocazia Zilelor Municipiului Brăila sunt organizate expoziții, târguri și spectacole de teatru și muzică. Printre cei care vor concerta pe scena de la Esplanadă vor fi Antonia, Sonny Flame, formația Antic și Bosquiro, dar și brăilenii Mircea Cioclei (Karym) și Laura Stoian, recent premiată la Festivalul George Grigoriu.Laura Stoian

Programul activităților ce vor avea loc:

9 AUGUST 2014 – Portul militar Vărsătura
Orele 9.00-13.00 – Ziua Porţilor Deschise

11 AUGUST 2014
Cercul Militar Brăila
Ora 14.00 – Expoziţie de icoane, carte religioasă şi fotografie dedicată comemorării a 300 de ani de la martiriul Sf. Brancoveni

13 – 17 AUGUST 2014
Piaţa Traian
Expoziţie de artă fotografică realizată de elevii Şcolii Populare de Arte “V. Lungu”
Parcul Monument
Partide demonstrative de Şah – copiii de la CS Micul Prinţ

14 – 17 AUGUST 2014
Strada Mihai Eminescu
Târgul Naţional al Anticarilor şi Buchiniştilor

15 – 17 AUGUST 2014
Gradina Publică
“Expoziţie de fotografie” – Clubul Foto Instant Brăila

13 AUGUST 2014
Cercul Militar Brăila
Ora 14.00 – Simpozion “Sfinţii Martiri Brâncoveni în conştiinţa naţională”
Ora 16.30- Parada portului popular și a formațiilor participante la Festivalul de Folclor pentru Copii “Lină Chiralină” pe traseul Colegiul Edmond Nicolau- Bariera Călăraşilor-Calea Calarasilor-Esplanada Dunării
Parcul Monument
Ora 17.30 – Teatrul “Vasilache” – “Poveştiri de buzunar”
Faleza Dunării
Ora 17.00 – Fest. Nat. Muzică Populară “Lină Chiralină”
Gradina Publică
Ora 19.00 – Teatrul “Arlechino”- Braşov – “Raţuşca cea urâtă”
Ora 20.00 – Spectacol de muzică popular

14 AUGUST 2014- stațiunea Lacu Sărat
Ora 18.30 – Teatrul de Copii şi Tineret “Vasilache” (Botoşani) – “Poveştiri de buzunar”
În Parcul Monument
Ora 16.00 – Cercul de Teatru de Păpuşi “Matrioski” Brăila – “De-a scufiţa roşie”
Ora 17.00 – Teatrul de Păpusi “Cărăbuş” Brăila – “Cei trei purceluşi”
Piaţeta Lyra
Ora 10.00 – Premierea cuplurilor ce sărbătoresc 50 de ani de căsnicie – spectacol de muzică populară susţinut de soliştii Casei de Cultură Brăila şi formaţii de dansuri participante la Festivalul “Lină Chiralină”
Str. M. Eminescu (Intrarea B – TMF)
Ora 21.00 – TMF Nostalgic – Nocturnă Cătălina Buzoianu
Casa “P.S. Goangă”
Ora 08.00- “Brăila ieri şi azi” – expoziţie foto cu Brăila veche şi actuală (Club Foto Instant şi fotografii vechi din colecţia Direcţiei Judeţene a Arhivelor Statului Brăila)
Biblioteca Judeţeană “P. Istrati” (Piaţa Poligon)
Ora 20.00 – Concert Corul TRISON al Șc. Populare de Artă
Ora 20.30 – evocare Panait Istrati, invitaţi: Constantin Codrescu, Lucian Chişu, Zamfir Bălan, Cătălina Buzoianu
Ora 21.30 – Teatru de Umbre “Micul Prinţ” – Artevent
Gradina Publică
Ora 17.00 – Jocuri pentru copii cu “Dr. Luca” (lângă foişor), Clubul CUZA SPORT- demonstraţii, streetball
Muzică de Promenadă – Fanfara CAZASU, Brăila
Ora 18.15 – Teatrul de Animaţie “Bacovia” (Bacău) – “Fata babei şi fata moşneagului”
Faleza Dunării
Ora 17.00- Festivalul Naţional de Muzică Populară “Lină Chiralină”

15 AUGUST 2014
Lacu Sărat
Ora 18.00 – Teatrul de Animaţie “Bacovia” (Bacău) – “Fata babei şi fata moşneagului”
Parcul Monument
Ora 18.00 – Muzică de Promenadă – Muzica Militară a Garnizoanei Brăila
Ora 19.00 – Teatrul de Copii “Ciufulici” (Ploieşti) – “Cântăreţii din Bremen”
Faleza Dunării – Ziua Marinei
Ora 09.00 – 09.45 Întâmpinarea şi primirea la bordul C.P. Dâmboviţa a invitaţilor
Ora 09.55 – 10.05 Ridicarea pavilionului, geacului şi a marelui pavoaz
Ora 10.05 – 10.10 Trecerea în revistă a navelor şi felicitarea echipajelor
Ora 10.15 – 10.30 Ceremonialul religios. Lansarea la apă a ancorei de flori
Ora 10.30 – 11.00 Parada navală militară. Exerciţii navale, Parada navelor civile
Ora 11.10 – 11.20 Sosirea zeului “Neptun”, discursul, botezul marinarilor, deschiderea concursurilor şi jocurilor marinăreşti; Concursuri de bărci
Ora 11.45 – 12.45 Jocuri marinăreşti pe apă: porcul la şcondru şi vânătoarea de raţe
Ora 12.45 – 13.00 Închiderea jocurilor şi concursurilor marinăreşti. Retragerea Zeului “Neptun”
Ora 17.20 – Gala Festivalului Naţional de Muzică Populară “Lină Chiralină”
Ora 19.20 – Spectacol de Muzică Populară susţinut de soliştii Casei de Cultură a Municipiului Brăila
Ora 20.05 – Spectacol susţinut de TUDOREL SĂCĂLUŞ
Ora 20.50 – Spectacol susţinut de GORE BELANSCHI
Ora 21.05 – Spectacol de Muzică Populară susţinut de Ansamblul de Cântece şi Dansuri Populare “Florile Bărăganului” şi elevi ai Şc. Populare de Arte “V Lungu”
Ora 21.20 – MARTA OPREA
Ora 21.30 – Spectacol susţinut de LAURA LAVRIC
Piaţa Poligon (în curtea grădinitei nr. 9)
Ora 17.00 – Jocuri pentru copii cu Şcoala Primară “Dr. Luca” şi actorii Teatrului de Păpuşi “Cărăbuş” Brăila
Ora 18.00 – Spectacol muzical susţinut de Artevent
Intrarea B – TMF
Ora 21.00 – TMF Nostalgic – nocturnă Radu Afrim
Gradina Publică
Ora 18.00 -Teatrul “Căluţul de mare” Constanţa -“Povestea porcului”
Ora 21.00 – TMF Independent – “Visul unei nopţi de Gală”
Ora 18.00 – Parada Maşinilor de Epocă (întâlnire în Parcarea Promenada Mall) pe traseul Parcare Promenada Mall – Bariera Călăraşilor – Cal. Călăraşilor – Pţa. Traian – Cal. Galaţi – B-dul Dorobanţilor – Str. Republicii (Piaţa Mare) – Str. Griviţa – Cal. Călăraşilor – Parcarea Primăriei

16 AUGUST 2014 – Capela militară “Sfinţii Martiri Brâncoveni”
Ora 09.00 – 12.00 – Sf. Liturghie cu participarea Corului Armonia şi a Corului Bisericii Sf. Nicolae Brăila
Ora 12.00 – Muzică religioasă – Muzica militară a Garnizoanei Brăila
Parcul din cartierul Lacu Dulce
Ora 15.30 – Concurs Naţional de carting “Aşii Volanului”
Ora 11.00 – Poveşti în tramvaiul de epocă (plecarea de la depoul Vidin) şi lansarea cărţilor “Ardei iuţi” şi “Pisica cu papion” a scriitoarei brăilene Doina Popescu
stațiunea Lacu Sărat
Ora 18.00 – Teatrul “Căluţul de mare” Constanţa – “Povestea porcului”
Parcul Zoo
Ora 11.30 – Teatrul “Aschiuţă” (Piteşti) – “Scufita Rosie”
Ora 18.00 – Teatrul de Copii “Ciufulici” (Ploieşti) – “Cântăreţii din Bremen”
Parcul Monument
Ora 12.30 –”Din lumea poveştilor ”- Liceul de Arte Brăila
Ora 18.00 – Teatru de Improvizaţie susţinut de Artevent- “Probleme universale”
Ora 18.45 – Teatrul pentru Copii şi Tineret “Aşchiuţă” (Piteşti) – “Scufiţa Roşie”
Strada Mihai Eminescu (Intrarea B – TMF)
Ora 20.00 – Corul TRISON al Școlii Populare de Artă
Ora 21.00 – TMF Nostalgic – nocturnă Victor Ioan Frunză
Piaţa Poligon (în curtea grădinitei nr. 9)
Ora 10.00 – Să învăţăm să mânuim păpuşi
Ora 11.30 – Şcoala Populară de Arte ”Vespasian Lungu” – ”Iezii, lupii, purceluşii şi Scufiţa Karatista”, ”Frumoasa din pădurea adormită”
Casa “P.S. Goangă”
Ora 20.30 – Concert – Muzică de cameră – Cvartet de coarde – Liceul de Arte, Cvartet de suflatori ”TEMPO”, Asociaţia Culturală „VOCES CONCORDIAE”
Gradina Publică
Ora 11.30 – Spectacol “Bagheta Magică” – Teatrul “Maria Filotti”
Ora 13.00 – Concert susuţinut de Asoc. Culturală POHAR
Ora 18.00 – Spectacol de Teatru pentru Copii – Şcoala Populară de Arte “V Lungu” susţinut de elevii clasei de actorie – “Frumoasa din pădurea adormită“, regia şi scenografia prof. Cătălina Nedelea
Ora 20.30 – Nocturna JAZZ – Spectacole susţinute de Cornelia Buzoianu, Silviu Paraschiv şi Alex, Trupa Nightlosers – coordonator Lucian Sabados
Faleza Dunării
Ora 19.30- Spectacol muzical–coregrafic- elevii Sc. Pop. de Arte “V Lungu” şi soliştii Casei de Cultură Brăila
Ora 20.30 – Spectacol sustinut de KARYM, LOZIOARA ZAMFIR, ANA MARIA VOICU, LAURA STOIAN
Ora 21.15 – Spectacol sustinut de TRUPA BOSQUITO

17 AUGUST 2014
Ora 12.00 – Ziua Porţilor deschise la Şcoala Populară de Arte “V Lungu”
Ora 18.00 – Poveşti în tramvaiul de epocă (plecarea de la depoul Vidin) şi lansarea cărţilor “Ardei iuţi” şi “Pisica cu papion” a scriitoarei brăilene Doina Popescu
Parcul Lacu Dulce
Ora 09.00 – Concurs Naţional de Carting “Aşii Volanului”
Casa “P.S. Goangă”
Ora 10.00 – Concurs “Brailiant” realizat de Cercetaşii României – Filiala Brăila
Grădina Publică
Ora 12.00 – Concert de promenadă – Fanfara ”Dunărea Albastră”
Ora 18.00 – Muzică de promenadă – Orchestra de suflători ”Iosif Ivanovici”, Asociaţia ”Voces Concordiae”
Faleza Dunării
Ora 19.00 – Spectacol de muzică susţinut de elevii Şcolii Populare de Arte “V Lungu” şi soliştii Casei de Cultură
Ora 20.15 – spectacol Formaţia ANTIC
Ora 20.00 – Spectacol susţinut de KARYM, LOZIOARA ZAMFIR, ANA MARIA VOICU, LAURA STOIAN
Ora 20.45 – Spectacol susţinut de SONNY FLAME
Ora 21.30 – Spectacol susţinut de ANTONIA
Ora 22.15 – JOCURI DE ARTIFICII

 

Distribuie postarea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •