
În perioada 17- 19 aprilie, poliţiştii brăileni au desfăşurat activităţi pentru prevenirea faptelor antisociale şi menţinerea climatului de ordine şi siguranţă publică, în municipiu şi judeţ.
Poliţiştii rutieri, de ordine publică şi de investigaţii criminale, din cadrul poliţiei municipiului, poliţiilor orăşeneşti şi secţiilor de poliţie rurală, au acţionat în zona discotecilor, barurilor şi altor unităţi de alimentaţie publică cu profil similar, pentru verificarea modului în care își desfășoară activitatea societățile comerciale și pe arterele de circulaţie din municipiu şi judeţ, pentru a reduce numărul accidentelor rutiere grave, produse ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie.
Echipele de poliţişti au efectuat controale la 13 societăţi comerciale cu profil discotecă, au legitimat 84 de persoane şi controlat în trafic 60 de autovehicule.
De asemenea, pe timpul desfăşurării activităţilor specifice, poliţiştii au constatat 22 de contravenţii, pentru care au aplicat sancţiuni în valoare totală de 23.464 de lei, 6 fiind aplicate conform prevederilor Legii 61/1991 (republicată), pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, 3 conform Legii 12/1990, privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite, şi 13 conform O.U.G. 195/2002 (republicată), privind circulaţia pe drumurile publice.
Vineri, la ora 9.05, poliţişti de la Serviciul Rutier l-au depistat în trafic, pe DN23, în localitatea Latinu, comuna Măxineni, pe A. Patalai (28 de ani), din orașul Babadag, judeţul Tulcea, în timp ce transporta cu autoutilitara aproape 500 de kg de lână brută, fără să dețină documente de proveniență sau de însoțire.
Tot vineri, poliţişti de la oraşul Însurăţei şi Secţia 5 de Poliţie Rurală Viziru l-au depistat, pe DE 584, în zona unui popas turistic, pe S. Marian (45 de ani), din comuna Viziru, în timp ce oferea spre comercializare 61 kg de peşte, din specia scrumbie, din portbagajul autoturismului.
Peştele, în valoare de 900 de lei, a fost ridicat în vederea confiscării, iar în cauză s-a întocmit dosar de cercetare penală, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de comercializare, deţinere şi transport de peşte fără documente de provenienţă, conform prevederilor O.U.G. 23/2008, privind pescuitul şi acvacultura.
Sâmbătă seara, la ora 22.30, poliţişti de la Postul de Poliţie Comunal Gemenele l-au depistat, într-un cafe-bar din localitate, pe T. Valentin (30 de ani), din comună, care avea asupra sa un cuţit cu lungimea lamei metalice de 25 de cm. În cauză s-a întocmit dosar penal, conform prevederilor Art. 372 din Codul Penal, pentru port sau folosire fără drept de obiecte periculoase.
Duminică dimineaţă, la ora 5.45, poliţişti de la Biroul Rutier l-au identificat pe P.Ionuţ (20 de ani), din comuna Vădeni, care, aflându-se sub influenţa băuturilor alcoolice, în timp ce conducea autoturismul, pe strada Hepites, din municipiu, a tamponat trei autoturisme staţionate.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând că avea 1,20 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiindu-i recoltate două probe biologice de sânge pentru stabilirea cu exactitate a gradului de alcoolemie.
Acestuia i s-a întocmit dosar penal, conform prevederilor Art. 336 din Codul Penal.