Performante din saracie. Cinci juniori braileni in atentia loturilor nationale

După ce au câștigat cinci medalii la campionatele naționale de juniori de la Boscov, sportivii secției de kaiac-canoe de la CSM Brăila pregătiți de Florentina Ion au participat duminică, luni și marți la concursul de selecție pentru juniori I și II.

La juniori I, Gheorghe Stoian și Mihai Ivanov s-au calificat în finalele A ale probelor de canoe 1 stg. 200 și 1000 de metri. La 200 metri, Stoian s-a clasat pe locul 2 în finală, cu timpul de 47:081, iar Ivanov a ocupat locul 8, în timp ce în finala de 1000 de metri, Stoian a trecut primul linia de sosire, cu timpul de 4:20:085, iar Ivanov s-a clasat pe locul 9.

În finalele de juniori II, desfășurate marți, Manuel Stamu a tras în finala B a probei de kaiak 1 -200 m, unde a terminat pe locul 7, iar la canoe 1 stg. 200 m, Viliman Gheorghe a terminat pe locul 9 în finală. La canoe 1 dreapta -200 m, Mihai Pârvu s-a clasat pe locul 4 în finala A, iar în finala B Victor Săraru și George Niculescu s-au clasat pe locurile 4, respectiv 5.

În finala de canoe 1 stg. -1000 m, Viliman Gheorghe s-a clasat pe locul 9, iar la canoe 1 dr. -1000 m, Mihai Pârvu a terminat la patrulea în finala în care Victor Săraru a terminat pe locul 7.

Participarea sportivilor de la CSM Brăila în finalele A le dau speranțe că vor putea fi cooptați în loturile naționale de juniori I, respectiv juniori II.

Miercuri, 13 august, s-au desfășurat întrecerile de seniori, acolo unde cu un echipaj format exclusiv din juniori, CSM Brăila și-a trecut în cont o medalie de bronz la canoe 4 -1000 m, cu timpul 3:59:34. Echipajul brăilean format din Stoian Gheorghe – Pârvu Mihai – Botoroga Alexandru – Ivanov Mihai, a fost devansat de două ambarcațiuni formate din sportivi de la Steaua București. În clasamentul pe echipe, CSM Brăila a acumulat 7 puncte și, cum a avut o singură ambarcațiune în concurs, s-a clasat pe locul 18 din 23 de cluburi participante.