O noua infrangere fara gol marcat pentru Dacia Unirea Braila

Dacia Unirea a pierdut miercuri, 17 februarie, de la ora 12.00, cu 2-0 amicalul susţinut la Perieţi, cu echipa de pe locul al patrulea din Seria a II-a a Ligii a 3-a, Unirea Slobozia. A fost a treia înfrângere consecutivă pentru elevii lui Alin Pânzaru.

A fost primul meci pe iarbă al echipei antrenate de Alin Pânzaru, dar terenul nu a fost unul tocmai ideal pentru un meci de fotbal, iar vântul a mai creat și el probleme, care nu-i absolvă pe elevii lui Alin Pânzaru de jocul slab, în care practic nu și-au creat nici o ocazie de a marca.

Unirea Slobozia a deschis scorul în minutul 10 prin Florin Ibrian, după o centrare a lui Topală. În minutul 80 gazdele au recuperat mingea la mijlocul terenului prin Alexe, acesta i-a pasat lui Macare, a urmat o centrare în faţa porţii şi, de la şapte opt metri, Marc Khalil l-a învins pe Leu şi a stabilit scorul final al amicalului, 2-0, pentru Unirea Slobozia.
Dacia Unirea Brăila: Olaru (min. 30 Mitrea) – Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – Iosofache, Roşu, Dima, Frunză, Onofraş – Muscă; repriza a doua: Mitrea (min. 60 Leu) – Dima (min. 60 Iosofache), Olenic, Ivan, Necoară – P. Ioan, Petean, Puşcaşu, G.Iordache – S. Nicoliţă, Enciu.
Unirea Slobozia: Cristică – Drăguţ, Lazăr, Topor, Bucurică – Macare, Alexe – Ibrian, Topală, Toma – Stanciu. In repriza a doua au mai intrat Hristian, Teodorescu, Gherasim, Soare, Khalil, Andrei.

Sâmbătă, 20 februarie, Dacia Unirea Brăila va juca pe stadionul Municipal ultimul amical din perioada precompetiţională, adversara brăilenilor fiind Olimpia Râmnicu Sărat, formaţie aflată pe locul 2 în Seria I, a Ligii a 3-a.