Campionatul Naţional de tenis rezervat copiilor cu vârste între 8 şi 10 ani, care s-a desfăşurat la Brăila, pe terenurile de la baza Spartacus, a adus pe podium la băieţi doi reprezentanţi ai TC Venus Brăila, Ianis Gabriel Buzatu, medaliat cu argint şi ieşeanul Cristian Onofrei, medaliatul cu bronz, sportiv care a concurat tot pentru aceeaşi grupare sportivă.
Ianis Gabriel Buzatu, a avut un parcurs foarte bun până în finală. Brăileanul a trecut în primul tur cu 6-1/6-1 de Yannik Alexandrescu, apoi l-a învins în două seturi, 6-4/6-0 pe Latiş Andrei, iar în turul al treilea, l-a eliminat pe Mihai Coman cu scorul de 6-2/6-3. În turul al patrulea brăileanul a dispus în trei seturi, 4-6/6-4/7-5 de Robert Gună și în semifinale sportivul brăilean l-a învins cu 6-4/6-4 pe Teodor Ştirbu de la TC Stănică Craiova. În finala competiţiei reprezentantul clubului TC Venus nu a mai avut aceeaşi concentrare în joc şi a pierdut în faţa lui David Manu de la TC Sun Alba Iulia, cu 1-6, 1-6.
Manu a devenit campion naţional, brăileanul Ianis Gabriel Buzatu a cucerit argintul, iar Cristian Onofrei a obţinut medalia de bronz, după ce Știrbu s-a retras în finala mică.
La fete, după un parcurs bun până în semifinale, Briana Dan de la CS Fortuna Brăila a cedat și în finala mică, în fața Alexiei Puiac, de la TC Marc, scor 2-6/5-7. În finala mare a competiției fetelor, Daniela Bianca Bereanu de la CS Vektor Sibiu a câștigat cu 4-6/6-4/6-4 meciul cu Mara Gae de la TC Enache București.
