Maria Naidin si Stefan Muresan se lupta pentru mealii la CN judo juniori U12

În perioada 17-19 iunie, la Baia Mare, se desfășoară etapa finală a campionatului național de judo pentru juniori U12-U13 (copii născuți în anii 2004-2005). CSM Brăila participă la această competiție cu doi sportivi, Maria Naidin și Ștefan Mureșan, ambii la U12.

Cei doi sportivi pregătiți de antrenoarea Carmen Constantin s-au calificat la faza finală după ce în perioada 3-5 iunie au obținut calificarea în urma etapei pe euroregiune, care a avut loc la Constanța. Maria Naidin s-a clasat pe primul loc la faza pe euroregiune, la categoria 26 kg, unde a câștigat toate cele 4 meciuri. Ștefan Mureșan s-a clasat pe locul 3 la faza pe euroregiune, la categoria 38 kg, cu 3 victorii și o înfrângere.

La etapa finală de la Baia Mare participă sportivii care s-au clasat pe primele 4 locuri la etapele pe euroregiuni. Meciurile vor avea o durată de 2 minute şi Golden Score de 1 minut (dupa ce arbitrul se consulta cu judecatorii se stabileste invingatorul conform majoritatii de trei). Vineri seara are loc cântarul oficial și tragerea la sorți, iar sportivii de la U12 vor intra în concurs duminică dimineață, de la ora 9.00.