Maria Naidin, campioana nationala la judo U12

Duminică, la Baia Mare, au avut loc finalele campionatului național de judo pentru juniori Under 12 ani, la care Brăila a fost reprezentată de doi sportivi de la secția de judo a CSM Brăila. Maria Naidin, la categoria 26 de kg, a reușit să devină campioană națională, confirmând tradiția din familie, după ce sora ei, Teodora Naidin, a reușit această performanță anii trecuți, iar anul acesta a obținut medalia de bronz la U15.maria naidin

La categoria 26 kg, la care a concurat Maria Naidin, au participat 11 sportive. Sportiva pregătită de profesoara Carmen Constantin a câștigat toate cele 3 meciuri în care a luptat, ea reușind să o învingă în finală pe Lavinia Bălan de la Palatul Copiilor Bacău, prin wazari (procedeu care valorează 7 puncte).

Celălalt judoka de la CSM Brăila participant la finalele naționalelor U12 a fost Ștefan Mureșan, la categoria 38 kg. Sportivul brăilean a jucat tot 3 meciuri, din care a câștigat unul și a pierdut două.

”Sunt foarte bucuroasă pentru medalia de aur câștigată de Maria Naidin, o sportivă care a muncit foarte mult și a fost nevoită să facă slăbire înaintea competiției pentru a face greutatea. Chiar dacă nu a reușit să obțină o clasare la aceste campionate, sunt mulțumită și de evoluția lui Ștefan Mureșan, care a reușit să câștige un meci. Lipsa de experiență și-a spus cuvântul, dar consider că este un sportiv care poate crește în performanțe”, a spus Carmen Constantin, antrenorul secției de judo de la CSM Brăila.