LPS Brăila victorie clară în deplasarea de la ART Galați

După victoria la scor din etapa trecută a Grupei valoare 1, echipa de handbal junioare 1 a LPS Brăila a reușit să câștige și meiul din deplasare cu ACS Handbal Art Galați, ocupanta locului 3. Fetele lui Cristi Preda au câștigat cu 23-18, după ce la pauză au avut 10-8.

LPS Brăila a început slab meciul din Sala Siderurgistul din Galați și au marcat primul gol abia în minutul 8, când gazdele conduceau cu 3-0. În minutul 16 fetele lui Cristi Preda au egalat la 5, iar în minutul 22 au trecut prima dată la conducere, scor 6-7 după două goluri la rând marcate de Andreea Sandu. În ultimul minut al primei reprize Amalia Terciu a înscris de două ori și de la 8-8 a dus Brăila la două goluri avans după primele 30 de minute ale meciului.

LPS Brăila a marcat primele 4 goluri ale reprizei a doua și au căpătat un avantaj care părea liniștitor. În minutul 47 diferența s-a mărit la 7 goluri, scor 12-19. Chiar dacă la scorul de 13-20 gazdele au marcat de trei ori la rând nu au reușit să se apropie la mai mult de 4 goluri, iar la final fetele de la Brăila au învins cu 23-18.

Pentru LPS Brăila au marcat: Andrea Sandu -10 goluri, Mirabela Coteț -4, Amalia Terciu -3, Iulia Sava -2, Diana Gașpar -2, Adelina Iordache -2. Au mai jucat: Alexandra Perianu și Ioana Conțu.

În etapa următoare, LPS Brăila va juca pe teren propriu cu CSM Galați, ocupanta locului 2, iar dacă vor câștiga fetele pregătite de Cristi Preda vor urca cel puțin pe locul 3.