În prima zi de campanie pentru turul al doilea la alegerile prezidentiale, candidatul la președinție din partea ACL, Klaus Iohannis, a venit la Brăila, unde a fost întâmpinat de peste 2.500 de brăileni. Candidatul dreptei le-a vorbit brăilenilor despre nevoia eliminării corupției și reducerea ratei șomajului.
Klaus Iohannis a sosit la Brăila pentru primul miting electoral, după o vizită la ArcelorMittal, unde a discutat cu directorul general Bruno Ribbo. Însoțit de Vasile Blaga, Cătălin Predoiu, Teodor Atanasiu, Ludovic Orban, Mihai Răzvan Ungureanu, liderii locali ai ACL și primarii din județ, Klaus Iohannis le-a vorbit brăilenilor despre problemele cele mai stringente cu care se confruntă românii, probleme pe care contracandidatul său nu le-a putut rezolva din postura de prim-ministru și nu le va putea face nici din postura de președinte.
Candidatul ACL la președinție susține că în decursul acestei campanii a vizitat aproape toată țara și în fiecare oraș a fost asaltat de oameni care se plâng că nu au locuri de muncă și sunt sufocați de taxe și impozite. Iohannis susține că România poate ieși din impas doar dacă vom atrage noi investitori .