Juniorii I de la LPS Braila au cedat in rerpiza a doua

Sâmbătă dimineață, în Sala de Jocuri a LPS Brăila, handbaliștii juniori I de la Brăila au ratat șansa de a obține prima victorie din acest sezon competițional, fiind învinși de CSS Tecuci, după ce au condus la pauză.

Prima repriză a fost una echilibrată, în care s-a mers cap la cap până în minutul 5 la scorul de 3-3. În următoarele 5 minute elevii profesorului Castalov n-au mai înscris nici un gol și s-a ajuns la 3-6 în minutul 10, când Iosua Gavrilă a marcat golul 4 pentru cei de la LPS Brăila. Brăilenii au reușit să revină și au trecut din nou la conducere în minutul 20, după trei goluri consecutive marcate de Petru Chirteș. Brăila a reușit chiar să se distanțeze la 3 goluri în minutul 28, dar oaspeții au mai înscris de două ori și la pauză a fost 14-13 pentru LPS Brăila.

Repriza secundă a început dezastros pentru brăileni care au marcat primul gol abia în minutul 43, când Chirteș a marcat pentru 15-17. Brăilenii au mai avut o perioadă nefastă între minutele 45 și 52 când tecucenii s-au dus de la 16-18 la 16-22, iar cea mai mare diferență s-a înregistrat în minutul 58, la scorul de 18-26. Sima și Gavrilă au marcat ultimele două goluri pentru Brăila și rezultatul final a fost, LPS Brăila – CSS Tecuci 20-26 (14-13).

Pentru LPS Brăila au marcat: Petru Chirteș -6 goluri, Andrei Sima -5, Iosua Gavrilă -3, Adelin Roșu -2 (1 de la 7 m), Antonel Țintea -2, Ionuț Tabarcea -1, Leonard Drăghici -1. Pentru CSS Tecuci cele mai multe goluri au fost marcate de Sturzu și Enache, ambii cu câte 7 goluri.