La sfârșitul săptămânii trecute a avut loc primul turneu al campionatului național de handbal pentru junioare III. Singura echipă brăileană care participă în acest sezon în competițiile de handbal juniori este HC Dunărea Brăila. Celelalte echipe, de la LPS Brăila, s-au retras din competiții din cauza cheltuielilor mari cu testările înaintea turneelor.

Echipa de handbal junioare III de la HC Dunărea Brăila, antrenate de Eugen Jelesneac, a participat la turneul grupei C, de la Constanța.

La junioare III regulamentul a suferit modificări, partidele disputându-se pe durata a 3 reprize, a câte 20 minute, prima cu 5 jucători de câmp plus portar, echipelor fiindu-le impuse diferite sisteme de apărare.

În primul meci, HC Dunărea a învins cu 44-16 (16-6, 14-5, 14-5) pe CSM Fetești. Pentru echipa din Brăila au jucat: Brăila: Trifan, Preda – Mototolea 9, Ulmer 9, Ben Attmane 5, Bălășoiu 4, Grigore 4, Stoiculescu 3, Oprișan 3, Camnasio 3, Sima 2, Ghelase 1, Cenușă 1, Dobre.

În a doua etapă, HC Dunărea a câștigat cu 29-17 (9-7, 9-5, 11-5) meciul cu HC Omer Constanța. Pentru HC Dunărea au jucat: Trifan, Preda – Oprișan 8, Mototolea 6, Ulmer 4, Camnasio 3, Ben Attmane 3, Grigore 2, Bălășoiu 2, Stoiculescu 1, Sima, Cenușă, Ghelase.

În ultimul meci de la acest turneu, HC Dunărea a pierdut cu 32-35 (13-13, 8-12,11-10) meciul cu CSS 1 Constanța. Pentru HC Dunărea au jucat: Trifan, Preda – Grigore 9, Oprișan 9, Ulmer 8, Bălășoiu 4, Stoiculescu 2, Mototolea, Ben Attmane, Camnasio.

După 3 etape, echipa de junioare III de la HC Dunărea Brăila ocupă locul 2 în grupă, cu 11,5 puncte, cu două victorii în repriza I, două victorii în repriza a II-a și 3 victorii în repriza a III-a.

Următorul turneu este programat în perioada 9-11 aprilie.