Junioarele 2 de la LPS Braila au venit invingatoare de la Galati

Echipa de junioare II de la LPS Brăila pregătită de profesorul Eugen Jelesneac s-a impus în deplasarea de la Galați din etapa a XI-a în fața celor de la Danubius Galați cu 31-29 (14-15). Elevele lui Jelesneac au avut de înfruntat nu numai un adversar dificil ci și un arbitraj ostil al buzoienilor Carmen Bontea și Daniel Pavel.
LPS Brăila a controlat meciul pe tot parcursul său, însă jucătoarele lui Eugen Jelesneac au avut o uşoară cădere pe finalul primei reprize, gălăţencele trecând la conducere pe tabela de marcaj, scor 14-13 la pauză.

Repriza a doua a fost controlată de fetele de la LPS Brăila, chiar dacă arbitrii i-au acordat cartonaş roşu Alexandrei Oprea, una dintre jucătoarele de bază a brăilencelor. În final Brăila s-a impus la două goluri diferență, scor 31-29, și se menține la un punct în spatele liderului, CSS Tulcea.

Pentru LPS Brăila au marcat: Iasmina Ichim -9 goluri, Alexandra Vrabie -7, Alexandra Oprea -5, Oana Nica -4, Nicoleta Popa -4, Mirabela Coteţ -2. Mălina Bichir, jucătoare venită de la LPS vaslui la danubius Galați în vara trecută, a fost principala marcatoare a gazdelor cu 18 reuşite.

La junioare 3, fetele pregătite de Cristian Cezar Preda s-au impus cu 16-15 (9-8) în deplasarea de la CS United Galați.