Iulia Sava golghetera junioarelor 1 de la LPS Brăila în victoria de la Constanța

Ultimul weekend din luna septembrie a programat o nouă etapă în campionatele naționale de handbal pentru junioare. La junioare 1 echipa LPS Brăila a obținut o victorie zdrobitoare în etapa a treia, într-un meci jucat în deplasare, la Constanța.

Sâmbătă la prânz, echipa de junioare 1 a LPS Brăila, pregătită de profesorii Cristian Preda și Eugen Jelesneac, a obținut o victorie categorică în meciul jucat în deplasare la CSS 1 Constanța. Echipa brăileană s-a impus la 10 goluri diferență, scor 42-32 (17-15) și a rămas lider neînvins după trei etapei în seria B a campionatului de junioare I.

Echipa din Constanța a condus o singură dată în acest meci, la 1-0, după care fetele de la LPS Brăila au preluat conducerea și nu au mai cedat-o până la final, chiar dacă în prima repriză gazdele s-au menținut reletiv aproape. În minutul 8 Brăila conducea cu 5 goluri, scor 9-4, însă în minutul 19 gazdele s-au apropiat la un singur gol, scor 10-11. La acest rezultat LPS Brăila a marcat de 4 ori consecutiv și s-au distanțat din nou la 5 goluri, 10-15 în minutul 23. Până la pauză constănțencele s-au apropiat la două goluri, scor 15-17.

În repriza a doua fetele de la LPS Brăila s-au descătușat și și-au mărit treptat avantajul de pe tabela de marcaj. De la scorul de 17-18 în minutul 33 echipa pregătită de Cristian Preda s-a distanțat prima dată la 6 goluri în minutul 36, scor 17-23, apoi 18-25 în minutul 39. Gazdele au mai avut o tresărire de orgoliu și au redus handicapul la 4 goluri, scor 22-26 în minutul 44, după care a urmat o perioadă de cinci munute în care Brăila a marcat 6 goluri fără să primească vreunul și diferența pe tabela de marcaj a ajuns pentru prima dată la 10 goluri, scor 22-32 în minutul 49. Cea mai mare diferență a fost de 12 goluri, în minutul 52, când LPS Brăila a condus cu 35-23, pentru ca la finalul partidei scorul să fie 42-32 în favoarea brăilencelor.

Golurile fetelor de la LPS Brăila au fost marcate de: Iulia Sava -17 goluri, Gabriela Vrabie -8, Iasmina Ichim -4, Mirabela Coteț -4, Anna Stan -3, Alexandra Oprea -2, Ana Cazan -2, Iulia Grigore -1, Nicoleta Popa -1.