Iulia Banaga, nou record personal la 400 metri garduri realizat la mondialele de la Tampere

Joi seara, la Tampere, brăileanca Iulia Nicoleta Baranga a alergat în semifinala probei de 400 metri garduri încercând accederea în primele 8 alergătoare mondiale la categoria junioarelor 1.

Iulia Banaga, care va împlini 19 ani pe 25 octombrie, a alergat în prima serie semifinală, care s-a dovedit a fi și cea mai rapidă din cele trei. Sportiva pregătită de profesorul Daniel Nicolae Iorga și legitimată la LPS Brăila/CSM Onești a terminat seria pe locul 6 cu un nou record personal, 58.59 secunde. Vechiul ei record personal în proba de 400 metri garduri era 59.05, stabilit pe 1 iulie 2017 la Pitești, iar cel mai bun timp al său în sezonul actual, înaintea campionatului mondial de juniori Under 20 de la Tampere, a fost 1:00.13.

Timpul realizat în semifinale i-a adus o clasare pe locul 14 mondial în întrecerea junioarelor sub 20 de ani, într-o probă la care au participat 45 de sportive din întreaga lume.

Reamintim că ieri, în cadrul probei de 110 metri garduri, brăileanul Alexandru Iconaru a ratat calificarea în semifinale după ce a alergat în serii în 14.12 secunde și s-a clasat pe locul 37 din 52 de alergători care au terminat cursa în seriile preliminare.