Silviu Mares 13 ianuarie 2021

HC Dunărea Brăila a pierdut fără drept de apel meciul din etapa a VII-a a Ligii Florilor, cu SC Gloria Bistrița-Năsăud. Echipa pregătită de Neven Hrupec a jucat fără vlagă, cu multe erori în faza ofensivă, dar și cu o apărarea prea rarefiată. Jucătoarele pregătite de Horațiu Pașca s-au impus cu 32-25 (16-13).

Brăila a ratat primul atac al meciului și Bistrița a deschis scurul. Tamires Lima a egalat imediat, apoi Brăila a marcat de încă două ori prin extremele Udriștioiu și Czeczi. În minutul 5 HC Dunărea conducea cu 4-2, dar a urmat o perioadă de peste 7 minute în care nu au mai marcat dar au primit 5 goluri și Bistrița a condus cu 7-3. În minutul 14 Brăila s-a apropiat la un gol, scor 7-6, dar a fost un simplu foc de paie. Bistrița s-a desprins la 4 goluri în minutul 25, scor 14-10, moment în care Hrupec a cerut time-out. Brăila s-a apropiat la 15 -13 și putea să se apropie la un gol, dar Zamfirescu a ratat de semicerc și Bistrița a marcat pe faza a doua și a intrat la pauză cu un avans de 3 goluri, scor 16-13.

După pauză, primele au marcat bistrițencele, în minutul 33, și în minutul 35 diferența s-a mărit la 5 goluri, scor 19-14. În minutul 39 Kanaval a marcat pentru 21-17, dar în minutul 45 Gloria s-a distanțat la 8 goluri, scor 25-17, cea mai mare diferență din acest meci. Diferența de 7-8 goluri s-a menținut până în minutul 55, când Sazdovska a înscris pentru 29-24. Gloria a marcat apoi și ea de 3 ori fără gol primit, iar scorul finsl a fost stabilit de golul înscris de Udriștioiu, deși în ultimele secunde Brăila putea să mai dea un gol, dar Bălăceanu a ratat o aruncare de la 7 metri.

Pentru Brăila au marcat– Dmitrovic -8 goluri, Udriștoiu 4, Czeczi 4, Tamires da Lima 3, Kanaval 2, Sazdovska 2, Pisică 1, Zamfirescu 1. A mai jucat: Nenezic, Șerban, Bucur, Safta, Milic, Dache și Bălăceanu.