
Începând de astăzi, 23 iunie, efective din cadrul Jandarmeriei Brăila vor asigura măsurile de ordine publică pe timpul manifestărilor religioase prilejuite de hramul Mănăstirii „Naşterea Sf. Ioan Botezătorul”, din localitatea Măxineni, judeţul Brăila, care este sărbătorită ca în fiecare an pe 24 iunie.
Mănăstirea „Naşterea Sf. Ioan Botezătorul” din Măxineni, atestată pentru întâia dată la 2 septembrie 1637, a fost ridicată pe locul unei biserici mai vechi de lemn, după ce, în timpul unei incursiuni militare, domnitorul remarcase importanţa strategică a zonei. Mănăstirea a fost enumerată de Matei Basarab, în hrisovul solemn de la 27 noiembrie 1640, în rândul marilor ctitorii. Lucrările de construcţie au durat până la 25 iunie 1651, când a avut loc sfinţirea bisericii.
După 1990, Mănăstirea a fost reînfiinţată, din iniţiativa Înaltpreasfinţitului Casian al Dunării de Jos şi prin strădania arhim. Simeon Ovezea. După săvârşirea sa din viaţă, efortul de rezidire a mănăstirii este continuat de o mică obşte de monahi, sprijinită de Primăria Municipiului Brăila şi de numeroşi ctitori. La 24 iunie 2004, Chiriarhul Dunării de Jos a sfinţit noua biserică a mănăstirii şi a binecuvântat noile corpuri de chilii.
Descriere: Vechea ctitorie a lui Matei Basarab, aflată în stare avansată de degradare până în urmă cu câţiva ani, avea o fundaţie de 2,50 m adâncime şi ziduri groase de 1, 50 m. Biserica se află, în prezent, în proces de reconstrucţie.
Noua biserică a mănăstirii, situată la 45m de vechea ctitorie domnească, a fost ridicată în perioada 2001-2004 în stilul bisericilor lui Matei Basarab, cu dimensiuni în plan de 19 x 7 m, la abside lăţimea sfântului locaş ajungând la 13 m, şi cu o înălţime de 19 m. Biserica este prevăzută cu o singură turlă
Deoarece pentru ziua de mâine, 24 iunie, se preconizează participarea unui număr mare de credincioşi, jandarmii brăileni recomandă cetăţenilor să respecte toate măsurile şi indicaţiile lucrătorilor aflaţi în dispozitiv, să se delimiteze de persoanele care se manifestă contrar normelor de conduită civică, să supravegheze îndeaproape comportamentul copiilor şi, nu în ultimul rând, să sesizeze prompt săvârşirea unor fapte antisociale sau producerea unor situaţii ce implică prezenţa imediată a unei agenţii specializate de intervenţie (ambulanţă, pompieri, jandarmerie, poliţie).
Dispozitivul Jandarmeriei Brăila va fi format din aproximativ 50 de jandarmi, cărora li se vor alătura şi angajaţi din cadrul I.P.J. Brăila, I.S.U. Brăila şi S.A.J. Brăila.