HC Dunarea s-a impus cu 31-26 la Cisnadie

HC Dunărea Brăila a câștigat în această seară meciul din deplasare cu Măgura Cisnădie cu scorul de 31-26 (16-13), într-un meci din etapa a VI-a a Ligii Naţionale feminine.

Echipa brăileană a condus tot meciul chiar dacă la început scorul a fost foarte strâns. În timp ce Lăcrămioara Stan a parat două aruncări de la 7 m ale gazdelor, Brăila a înscris de trei ori consecutive și s-a distanțat la patru goluri, pentru ca la pauză să se intre cu un avantaj de trei goluri, 16-13 pentru HC Dunărea.

După pauză fetele lui Buceschi au intrat mai relaxate și le-a dat posibilitatea gazdelor să revină și să egaleze la 17, dar brăilencele au avut forța să se desprindă din nou la 5-6 goluri, cu aportul Alinei Horjea care a marcat 7 goluri în repriza a doua. Carmen Gheorghe a stabilit cea mai mare diferență a partidei, 20-28 (minutul 51), care s-a încheiat cu trei goluri consecutive semnate de gazde, după ce Brăila a condus cu 31-23, pentru ca în final să câștige cu 31-26. Antrenorul Costică Buceschi a rulat tot lotul avut la dispoziție, în condițiile în care Gabriela Dobre și Nicoleta Eșanu sunt indisponibile, iar Mădălina Zamfirescu va putea evolua pentru Brăila din etapa următoare.

CS Măgura Cisnădie: Șuba, Sitenko (portari), Han 6 goluri, Florea 5, Popescu 4, Veșca 4, Ciuplea 2, Chelaru 2, Lazarin 2, Krnic 1, Predoi, Manoilă, Goran
HC Dunărea Brăila: Stan, Voicu (portari), Horjea 11 goluri, Moldovan 8, Brot 4, Tiron 4, Pîrvuț 2, Apetrei 1, Gheorghe 1, Obedanu, Irimia, Orșivschi, Marchidanu, Axinte, Czeczi.
Celelalte rezultate înregistrate în Liga Naţională feminină de handbal, etapa a VI-a
Marţi, 22 septembrie
CSM Bucureşti – HCM Rm. Vîlcea 35-24 (21-11)
Miercuri, 23 septembrie
CSM Ploieşti – HCM Roman 31-31 (12-18)
HCM Baia Mare – HC Zalău 36-26 (20-12)
Universitatea Cluj – SCM Craiova 28-38 (15-17)
CSM Unirea Slobozia – Corona Braşov 24-32 (11-12)
CS Măgura Cisnădie – Dunărea Brăila 26-31 (13-16)
HC Alba Sebeş – Rapid Bucureşti 25-24 (9-14)
În urma acestor rezultate HC Dunărea a urcat pe locul 5 în clasament, cu 9 puncte și golaveraj 162-164. Sâmbătă, 26 septembrie, de la ora 11.00, HC Dunărea va primi în Sala Polivalentă din brăila replica celor de la HC Sebeș Alba.