HC Dunarea Braila invinsa in deplasarea de la U Cluj

După medaliile de bronz câștigate în Cupa României, HC Dunărea Brăila a întâlnit astăzi, în deplasare, pe U Cluj. Oboseala acumulată și absența Ilyinei s-au văzut în acest meci, câștigat de clujence cu 29-24 (14-11).

Partida din Sala Sporturilor „Horia Demian” a început echilibrat, iar Shteriova a deschis scorul în minutul 3. Gazdele au egalat, iar în minutul 5 Vătu a înscris de la 7 metri pentru 1-2. O eliminare de două minute obținută de Diana Lazăr la Flori Craiu a ajutat la desprinderea clujencelor, care s-au distanțat rapid o diferență de trei goluri, 5-2 în minutul 9. Timp de aproape 6 minute gazdele nu au mai marcat, dar nici Brăila nu a profitat, marcând doar o singură dată.

Cu o defensivă agresivă, susținută de intervențiile Ionicăi Munteanu, echipa clujeană s-a menținut la conducere și în minutul 22 aveau 4 goluri avans, scor 9-5. Brăila a profitat de eliminarea Soniei Vasiliu și s-a apropiat la două goluri, dar pe final de repriză gazdele s-au distanțat iar la 4 goluri, scor 14-10, chiar dacă se aflau în dublă inferioritate numerică. Ultimul gol al primei părți a meciului a fost marcat de Oana Cîrstea, care a stabilit scorul pauzei, 14-11 pentru clujence.

Deși a început repriza cu două jucătoare mai puține pe teren, iar Brăila a marcat primul gol al părții secunde, Universitatea a marcat de 6 ori, în timp ce HC Dunărea a înscris o singură dată, distanțându-se la 7 goluri în minutul 40, scor 20-13.

În minutul 48 Clujul a avut cea mai mare diferență de scor 25-17, apoi brăilencele au încercat să se apropie, marcând de trei ori consecutiv, dar nu au putut face față elanului jucătoarelor pregătite de Alin Bondar, care s-au menținut în avantaj de 5-6 goluri până la final, când s-au impus cu 29-24 (14-11).

Pentru U Cluj au marcat: Ani-Senocico 9, Chintoan 6, Boian 5, Lazăr 5, Petruș 2, Vălean 2.

Pentru HC Dunărea au marcat: Alina Vătu -6, Ana Maria Berescu -5, Cristina Gheorghe -3, Oana Cîrstea -3, Marija Shteriova -2, Iryna Shutska -2, Diana Axinte -1, Diana Munteanu -1, Daniela Corban -1.