Sport

HC Dunarea Braila incepe campionatul cu o deplasare la SCM Craiova

HC Dunarea Braila incepe campionatul cu o deplasare la SCM Craiova

Debut de foc pentru HC Dunărea Brăila în noul sezon al Ligii anționale de handbal feminin. Astăzi a avut loc tragerea la sorți a programului ediției 2018-2019 a Ligii Naționale de handbal feminin, iar prima etapă, programată pentru 2 septembrie, o duce pe HC Dunărea Brăila la Craiova, deținătoarea Cupei EHF și vicecampioană a României în sezonul trecut.

Primul meci pe teren propriu pentru HC Dunărea Brăila va fi în etapa a II-a cu nou promovata Minaur Baia Mare, echipă antrenată de Costică Buceschi și care are în componență mai multe handbaliste care au jucat la Brăila în ultimele sezoane: Shteriova, Medvedova, Oana Cîrstea, Alexandra Orșivschi, Andreea Lipară.

Până în prezent HC Dunărea a anunțat venirea la Brăila a următoarelor jucătoare: Gabriela Dobre (Dinamo București), Nicoleta Tudor (SCM Craiova), Nicoleta Safta (CSU Danubius Galați), Natasa Krnic (HCM Râmnicu Vâlcea), Marina Razum (HCM Râmnicu Vâlcea) și Elena Dache (Rapid București), iar antrenor principal a fost anunțat Dumitru Berbece. La capitolul plecări de la HC Dunărea se înscriu următoarele jucătoare: Marija Shteriova (Minaur Baia Mare), Dziyana Ilyina (Gloria Buzău), Oana Cîrstea (Minaur Baia Mare), Florentina Craiu (HCM Râmnicu Vâlcea – împrumut expirat), Adriana Medvedova (Minaur Baia Mare) și Daniela Corban (CSM Roman), iar Gabriella Szucs și Anca Ciuclaru sunt însărcinate.

Programul complet al turului Ligii Naționale de handbal feminin:

Etapa I:
”U” Cluj Napoca-ASC Corona Brașov
CSM Slatina-Măgura Cisnădie
CSM Bistrița-CSM Roman
SCM Gloria Buzău-HCM Râmnicu Vâlcea
SCM Craiova-HC Dunărea Brăila
Minaur Baia Mare-CSU Danubius Galați
HC Zalău-CSM București

Etapa II:
ASC Corona Brașov-CSM București
CSU Danubius Galați-HC Zalău
HC Dunărea Brăila-Minaur Baia Mare
HCM Râmnicu Vâlcea-SCM Craiova
CSM Roman-SCM Gloria Buzău
CS Măgura Cisnădie-CSM Bistrița
”U” Cluj-CSM Slatina

Etapa III:
CSM Slatina-ASC Corona Brașov
CSM Bistrița-”U” Cluj
SCM Gloria Buzău-CS Măgura Cisnădie
SCM Craiova-CSM Roman
Minaur Baia Mare-HCM Râmnicu Vâlcea
HC Zalău-HC Dunărea Brăila
CSM București-CSU Danubius Galați

Etapa IV:
ASC Corona Brașov-CSU Danubius Galați
HC Dunărea Brăila-CSM București
HCM Râmnicu Vâlcea-HC Zalău
CSM Roman-Minaur Baia Mare
CS Măgura Cisnădie-SCM Craiova
”U” Cluj-SCM Gloria Buzău
CSM Slatina-CSM Bistrița

Etapa V:
CSM Bistrița-ASC Corona Brașov
SCM Gloria Buzău-CSM Slatina
SCM Craiova-”U” Cluj
Minaur Baia Mare-CS Măgura Cisnădie
HC Zalău-CSM Roman
CSM București-HCM Râmnicu Vâlcea
CSU Danubius Galați-HC Dunărea Brăila

Etapa VI:
ASC Corona Brașov-HC Dunărea Brăila
HCM Râmnicu Vâlcea-CSU Danubius Galați
CSM Roman-CSM București
CS Măgura Cisnădie-HC Zalău
”U” Cluj-Minaur Baia Mare
CSM Slatina-SCM Craiova
CSM Bistrița-SCM Gloria Buzău

Etapa VII:
SCM Gloria Buzău-ASC Corona Brașov
SCM Craiova-CSM Bistrița
Minaur Baia Mare-CSM Slatina
HC Zalău-”U” Cluj
CSM București-CS Măgura Cisnădie
CSU Danubius Galați-CSM Roman
HC Dunărea Brăila-HCM Râmnicu Vâlcea

Etapa VIII:
ASC Corona Brașov-HCM Râmnicu Vâlcea
CSM Roman-HC Dunărea Brăila
CS Măgura Cisnădie-CSU Danubius Galați
”U” Cluj-CSM București
CSM Slatina-HC Zalău
CSM Bistrița-Minaur Baia Mare
SCM Gloria Buzău-SCM Craiova

Etapa IX:
SCM Craiova-ASC Corona Brașov
Minaur Baia Mare-SCM Gloria Buzău
HC Zalău-CSM Bistrița
CSM București-CSM Slatina
CSU Danubius Galați-”U” Cluj
HC Dunărea Brăila-CS Măgura Cisnădie
HCM Râmnicu Vâlcea-CSM Roman

Etapa X:
ASC Corona Brașov-CSM Roman
CS Măgura Cisnădie-HCM Râmnicu Vâlcea
”U” Cluj-HC Dunărea Brăila
CSM Slatina-CSU Danubius Galați
CSM Bistrița-CSM București
SCM Gloria Buzău-HC Zalău
SCM Craiova-Minaur Baia Mare

Etapa XI:
Minaur Baia Mare-ASC Corona Brașov
HC Zalău-SCM Craiova
CSM București-SCM Gloria Buzău
CSU Danubius Galați-CSM Bistrița
HC Dunărea Brăila-CSM Slatina
HCM Râmnicu Vâlcea-”U” Cluj
CSM Roman-CS Măgura Cisnădie

Etapa XII:
ASC Corona Brașov-CS Măgura Cisnădie
”U” Cluj-CSM Roman
CSM Slatina-HCM Râmnicu Vâlcea
CSM Bistrița-HC Dunărea Brăila
SCM Gloria Buzău-CSU Danubius Galați
SCM Craiova-CSM București
Minaur Baia Mare-HC Zalău

Etapa XIII:
HC Zalău-ASC Corona Brașov
CSM București-Minaur Baia Mare
CSU Danubius Galați-SCM Craiova
HC Dunărea Brăila-SCM Gloria Buzău
HCM Râmnicu Vâlcea-CSM Bistrița
CSM Roman-CSM Slatina
CS Măgura Cisnădie-”U” Cluj

Distribuie postarea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •